Strona główna Wiadomości

Koleje Małopolskie przejmują linię do Nowego Sącza i Krynicy

Reklama
Impuls Newag Małopolskie stacja Nowy Sącz
Jeżdżący w barwach Małopolskich Impuls na stacji Nowy Sącz. Fot. TK / Twój Sącz

We wchodzącym 11 grudnia w życie nowym rozkładzie jazdy pociągi na trasie Tarnów – Nowy Sącz – Krynica zaczną obsługiwać Koleje Małopolskie – spółka samorządu województwa.

– To będzie rewolucja na małopolskich torach – twierdzi marszałek Małopolski Jacek Krupa, który w czwartek ogłosił nową ofertę kolejową. Samorząd zwiększa nakłady na kolej, uruchamia w województwie nowe pociągi, dodaje trzecią linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa oraz przejmuje od Przewozów Regionalnych połączenia do Krynicy.

– Nakłady na kolej zwiększamy o 13,5 mln złotych – do ponad 114 mln, a pracę eksploatacyjną, która będzie świadczona w Małopolsce przez 3 operatorów, zwiększamy o niemal 15%. To największy w historii wzrost w tym obszarze – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Od 11 grudnia to Koleje Małopolskie będą wozić 10. pociągami pasażerów na trasie z Tarnowa przez Nowy Sącz do Krynicy. 30 pociągów skierowanych zostanie na trzecią trasę SKA z Krakowa do Tarnowa. Województwo zapowiada także weekendowe połączenia między Suchą Beskidzką a Żywcem czy wzrost liczby połączeń między Krakowem a Kielcami (przez Miechów) czy Krakowem a Oświęcimiem (przez Krzeszowice).

– W rozkładzie jazdy znajdzie się łącznie 150 pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie i 152 Przewozów Regionalnych. Ponadto na trasie Oświęcim-Katowice nadal będzie jeździć 15 pociągów Kolei Śląskich. Na małopolskie tory w rozkładzie 2016/2017 wyjedzie w sumie aż 317 składów – o 31 więcej niż obecnie – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Do końca roku na małopolskich torach ma pojawić się pierwsze 13 wyprodukowanych w nowosądeckim Newagu Impulsów (w nowej kolorystyce), które województwo zakupiło za ponad 300 mln zł. W przyszłym roku zarząd województwa planuje ogłosić przetarg na kolejne kilkanaście nowych składów.

Koleje Małopolskie Newag Impuls nowe malowanie
Impuls dla Województwa Małopolskiego jeszcze w hali produkcyjnej Newagu, ale już w nowym malowaniu. Fot. UMWM

O wszystkich zapowiedziach związanych z nowymi połączeniami kolejowymi w Małopolsce i rozkładem jazdy 2016/17 można przeczytać na oficjalnej stronie województwa.

Reklama