Strona główna Wiadomości

Kolejna edycja akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie

XV edycja Ratujmy Sądeckie Nekropolie 2015
Kwestujący na cmentarzu przy ul. Rejtana 1 listopada 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Szesnastą edycję akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie zapowiadają organizatorzy – sądeckie stowarzyszenia i fundacje. Na odnowę zniszczonych nagrobków kwestować będą wolontariusze na trzech nowosądeckich cmentarzach: przy ul. Rejtana, na osiedlu Gołąbkowice oraz Helenie.

Zbiórka rozpocznie się już w niedzielę 30 października na cmentarzu przy ul. Rejtana, ale najwięcej osób będzie zbierać datki 31 października i 1 listopada między godz. 8 a 17.

– To już szesnasta kwesta. Co roku dzięki hojności sądeczan udaje się odnawiać sądeckie zabytki na cmentarzach. Kwestować będą członkowie różnych organizacji pozarządowych, w tym czterech stowarzyszeń, które zapoczątkowały zbiórkę w 2001 r. Tegoroczną akcję wesprą dodatkowo przedstawiciele zarządów czterech osiedli – podkreśla Maciej Kurp, prezes Związku Sądeczan i jeden ze współorganizatorów akcji.

Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana Nowy Sącz
Fragment Cmentarza Komunalnego przy ul. Rejtana w Dzień Zaduszny. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Od początku prowadzenia kwesty, na sądeckich cmentarzach udało się zebrać już ponad 200 tysięcy złotych (w ubiegłym roku ponad 19 tys. zł; rekord padł w 2014 roku – do puszek wrzucono 23,5 tys. zł). Za te pieniądze udało się wyremontować już niemal 90 nagrobków.

(JO)

Reklama