Strona główna Twoje miasto

Kolejne Złote Gody w ratuszu

Złote gody 10 par małżeńskich z Nowego Sącza. Jubilaci otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (28 czerwca). Odznaczenie przyznaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dla par, które przeżyły w jednym związku 50 lat. W sądeckim ratuszu medale wręczał zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Zastępca prezydenta podkreślił, że 50 lat wspólnego życia to wiele wspólnych doświadczeń i wspólnego dorobku, ale małżonków spaja przede wszystkim miłość. – Szczęśliwa miłość to jest szczęśliwe małżeństwo. A w każdym małżeństwie splata się i miłość, i przyjaźń, i szacunek, i namiętność.  Dzięki temu możemy powiedzieć, że szczęśliwie nam się żyło i żyje – powiedział Jerzy Gwiżdż.

Medal za długoletnie pożycie nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody. Odznaczenie ma kształt  stylizowanej, sześciopromiennej gwiazdy. Na awersie umieszczone są dwie srebrzone róże. Na odwrotnej stronie umieszczony jest monogram RP i napis: „za długoletnie pożycie małżeńskie”. Medal otrzymuje się tylko raz.

To odznaczenie świadczy o tym, jak cenne dla społeczeństwa jest życie rodzinne i życie małżeńskie – dodał zastępca prezydenta. – Życzę państwu zdrowia i dalszych, długich lat w małżeństwie i żeby w nim dobrze się działo. Żeby byli państwo otaczani miłością przez swoich bliskich i przyjaciół,  żeby nikt nie pozostał sam i zawsze miał kogoś koło siebie. Żeby czuł, że może liczyć na solidarność i rodziny, i bliskich, i obcych – zakończył Jerzy Gwiżdż.

Uroczystość poprowadził zastępca Urzędu Stanu Cywilnego Janusz Blachura. –  Dzisiaj, kiedy spoglądacie państwo na swoje pięćdziesięcioletnie wysiłki, możecie stwierdzić, że nie poszły one na marne. Daliście z siebie tak wiele swoim rodzinom i środowiskom, w których pracowaliście i mieszkaliście – powiedział Janusz Blachura zwracając się do jubilatów.

Jubilaci oprócz medali otrzymali wiązanki kwiatów i  pamiątki, które mają przypominać o tej miłej uroczystości. Uroczystość zakończyła lampka szampana przy wtórze gromkiego „sto lat” i wspólne zdjęcia z udziałem rodzin i urzędników  ratusza.

Poniżej lista par, które otrzymały medal:

1. Tamara i Kazimierz Ciągłowie
2. Bronisława i Jan Grębscy
3. Anna i Bronisław Horowscy
4. Stanisława i Adam Krupczakowie
5. Irena i Jan Pałkowie
6. Genowefa i Józef Pietrzakowie
7. Maria i Alojzy Smajdorowie
8. Władysława i Franciszek Sołdrowie
9. Zofia i Jan Stelmachowie
10. Monika i Robert Studzińscy
11. Helena i Tadeusz Świdrowie

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Reklama