Strona główna Wiadomości

Komentarze po odwołaniu Przewodniczącej Rady Miasta: „Sześciu zdradzieckich radnych”

komentarze po odwołaniu przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza
Sesja Rady Miasta 21 listopada 2017. na mównicy Bożena Jawor – po raz ostatni jako przewodnicząca RM. Fot. JO / Twój Sącz

Odwołanie z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza Bożeny Jawor głosami również części członków koalicyjnego klubu radnych „Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta” na tyle zaskoczyło uczestników i obserwatorów wydarzeń, że dobę później mamy niespodziewanie mało… komentarzy. Politycy i działacze przeważnie powściągliwie – lub wcale – wypowiadają się o sytuacji w ratuszu.

Przypomnijmy, że we wtorek, na wniosek 7 opozycyjnych radnych klubu Platformy Obywatelskiej, głosowano uchwałę w sprawie odwołania Bożeny Jawor ze funkcji przewodniczącej RM. W uzasadnieniu zarzucano Bożenie Jawor (PiS) m.in. przekraczanie uprawnień. Do tego doszły, już nie figurujące w oficjalnym uzasadnieniu, zarzuty domniemanej współpracy przewodniczącej ze Służbą Bezpieczeństwa na początku lat 80. W trakcie sesji za Jaworową ręczyli m.in. prezydent Ryszard Nowak, działacz „Solidarności” Andrzej Szkaradek. Cytowano także pismo z Instytutu Pamięci Narodowej mówiące, że składane wcześniej przez przewodniczącą RM oświadczenia lustracyjne o braku współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL są prawdziwe.

Jednak w tajnym głosowaniu 11 radnych (na 21 głosujących) opowiedziało się za przyjęciem uchwały czyli tym samym odwołało Bożenę Jawor z funkcji przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza.

Szkopuł w tym, że opozycyjnych radnych klubu Platformy Obywatelskiej jest tylko 7. Poza nimi jest jeszcze jeden niezrzeszony radny (Kazimierz Sas). Reszta, czyli łącznie 15 osób, to członkowie rządzącego miastem koalicyjnego klubu radnych „Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta”.

Przeciw odwołaniu Bożeny Jawor (sama nie brała udziału w głosowaniu) było 8 radnych a 2 wstrzymało się od głosu. Zatem przy założeniu, że za odwołaniem głosowali wszyscy radni PO, za odwołaniem (także poprzez wstrzymanie się od głosu) było co najmniej 6 radnych – członków klubu Bożeny Jawor.

Wbrew przypuszczeniom w mediach pojawiło się do tej pory niewiele komentarzy. Sama zainteresowana tuż po odwołaniu nie chciała się wypowiadać. Natomiast Przemysław Gawłowski, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Radnych „Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta”, stwierdził po sesji:  Wygląda na to, że 6 osób z naszego koalicyjnego klubu nas zdradziło. Miałem 100-procentowe poparcie każdego radnego, że wszyscy będziemy głosować za utrzymaniem pani Jawor.

Stosując teatralną terminologię sytuację skomentował Jakub Bulzak, nauczyciel historii i działacz społeczny. Oto jego wpis na Facebooku:

Zadowolenia z wyniku głosowania nie kryli na Twitterze sądeckie Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej.

Na antenie RDN swój żal wyraził Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta, kiedyś działacz PSL ale od lipca br. członek Prawa i Sprawiedliwości. – Wiele słów, które padło w tej debacie w stronę pani przewodniczącej, nie powinno paść. Całym swoim życiem zawodowym, a przede wszystkim społecznym i samorządowym nie zasłużyła sobie na to. Jest mi przykro, że po takiej dyskusji i w takich okolicznościach została odwołana.

Przykro słuchać jak parę godzin po zdradzie jeden z nikczemników publicznie ubolewał nad tym, co spotkało Bożenę Jawor. Obłuda, obłuda, obłuda… – tak z kolei napisał zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. Nie wiadomo o kim, bo nazwiska nie padają, ale Gwiżdż pisze także o „sześciu zdradzieckich radnych” oraz sprzeniewierzeniu się „lojalności i zwykłej ludzkiej uczciwości”. Zobaczcie cały wpis wiceprezydenta:

Leszek Zegzda, członek władz województwa małopolskiego a kiedyś radny i wiceprezydent Nowego Sącza ostatnie wydarzenia odniósł do sytuacji ogólnopolskiej:

Więcej bieżących komentarzy, udostępnień ciekawych tekstów i najświeższych informacji szukajcie na naszym twitterowym profilu:


oprac. (JO)

Reklama