Strona główna Wiadomości

Komisariatu policji w centrum wciąż nie ma. Na razie będzie tylko punkt przyjęć interesantów

policyjny punkt przyjęć interesantów
Wizualizacja punktu przyjęć dla interesantów nowosądeckiej policji. Materiały Urzędu Miasta Nowego Sącza

W tym roku w niewielkim, 30-metrowym lokalu przy Rynku 21 ma zostać uruchomiony policyjny punkt przyjęć interesantów. Mimo wielu zapowiedzi w ostatnich latach, wciąż nie wiadomo kiedy – i czy w ogóle – powstanie drugi, po Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Grottgera – komisariat w Nowym Sączu.

Sprawa obecności policjantów w centrum miasta ciągnie się od 2012 roku czyli czasu przeprowadzki komendy z ulicy Dunajewskiego do nowo wybudowanej, ale położonej nieco na uboczu, siedziby przy ul. Grottgera. W tym samym czasie policjanci opuścili komendę przy ul. Sienkiewicza. Mieszkańcy zaczęli wkrótce zgłaszać postulaty utworzenia komisariatu „centrum”, w którym wiele osób miałoby łatwiejszy dostęp do policji.

W 2015 roku rozpoczęto nawet prace adaptacyjne w budynku przy ul. 1 PSP (stał opuszczony po likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej), które miały doprowadzić do utworzenia w nim komisariatu policji. Miasto nawet dołożyło do tych prac 250 tys. zł (poprzez ustanowiony przez prezydenta Nowego Sącza Fundusz Wsparcia Policji). Koncepcja upadła z chwilą przywrócenia oddziału Straży Granicznej w 2016 i przejęcia budynku na potrzeby KOSG.

Sprawę uruchomienia dodatkowego komisariatu policji w mieście podchwycił wybrany jesienią ubiegłego roku nowy prezydent miasta Ludomir Handzel. – Chcę, żeby powstał na terenie Nowego Sącza dodatkowy komisariat, w którym będzie zatrudnionych stu dwudziestu funkcjonariuszy. Będzie on obsługiwał część osiedli oraz teren Starego Miasta – mówił na początku roku Handzel.

Prezydent zapowiadał wtedy także utworzenie posterunku w centrum miasta, w formie punktu przyjęć. I na razie nad tym pomysłem trwają prace. Wkrótce Miasto odda w użyczenie nowosądeckiej policji pomieszczenie przy Rynku 21 (o powierzchni 30 m kw.), gdzie ma powstać punkt przyjęć interesantów. „Będą tam dyżurować policjanci, głownie dzielnicowi i załatwiać takie sprawy, które nie będą wymagać obecności petentów w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Grottgera” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

– Miasto pomaga policji i będzie pomagało, bo bezpieczeństwo mieszkańców Nowego Sącza jest dla mnie bardzo ważne, a policja to jest główna formacja, która to bezpieczeństwo zapewnia. Chcę, żeby w centrum było takie miejsce, gdzie nowosądeczanie będą mogli mieć policję, przysłowiowo mówiąc, „pod ręką”. Funkcjonariusze na takie miejsca mówią „sklep z policją” – mówi prezydent Ludomir Handzel.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie uruchomiony punkt przyjęć policji przy Rynku. Na razie w planach jest remont generalny należącego do Miasta lokalu, który będzie użyczony policjantom.

Warto przypomnieć że w 2015 roku podobne rozwiązanie zastosowały ówczesne władze miasta, uruchamiając na osiedlu Millenium dodatkowy posterunek Straży Miejskiej. Według zapewnień miał się przyczynić do „usprawnienia przyjmowania zgłoszeń od mieszkańców i podniesienia skuteczności interwencji”. Został zlikwidowany po kilkunastu miesiącach funkcjonowania.

(JO)