Strona główna Wiadomości

Kompania Reprezentacyjna SG w nowych, wzorowanych na historycznych, mundurach

Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej
Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej w nowych mundurach. Fot. KOSG

Stacjonująca w Nowym Sączu Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej specjalnie na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została wyposażona w nowe mundury oraz broń. Funkcjonariusze po raz pierwszy zaprezentują, wzorowany na historycznym, wizerunek, podczas centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na umundurowanie 50-osobowego oddziału wydano około 0,5 mln zł.

– W tym roku Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej wystąpi w mundurach wojskowych oraz z bronią, które są wykonane na wzór umundurowania i uzbrojenia używanego kiedyś przez żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Funkcjonariusze wystąpią w Warszawie na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza w mundurach oficerskich typu wz. 36. Ponadto na wyposażeniu kompanii znajdują się karabiny typu Mauser wz. 98., produkcji  jugosłowiańskiej – Zastawa M48. Dowódca warty oraz funkcjonariusze z pocztu sztandarowego wystąpią z szablami oficerskimi wz. 21/22 – poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Nowe mundury Kompanii Reprezentacyjnej SG
Nowe mundury Kompanii Reprezentacyjnej SG. Fot. KOSG

Obecnie Kompania Reprezentacyjna SG jest w trakcie szkolenia zgrywającego. – Kilometry próbnych defilad, wielogodzinne treningi chwytów karabinem oraz statyki, a także ćwiczenie przywitań i odzewów apelu pamięci. Wszystko po to, aby przygotować się jak najlepiej – wraz z wartami reprezentującymi inne formacje – do Święta Niepodległości – tłumaczy Justyna Drożdż z Referatu Prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak udało nam się ustalić, zakup nowego umundurowania, broni i elementów wyposażenia funkcjonariuszy, sprawił sporo kłopotów. Rozpisywano w tej sprawie wiele przetargów i zapytań ofertowych, które były unieważniane m.in. z powodu wycofywania się oferentów z podpisania umowy lub braku chętnych.

Ostatecznie zdołano zdążyć z zakupem wszystkich niezbędnych rzeczy, zamawianych przeważnie w ilości 54 szt. każda. W skład kompletu umundurowania weszły (zamawiane od różnych dostawców) m.in. czapka wz. 36 (około 220 zł za sztukę), koszula (66 zł), mundur oficerski ze spodniami (ponad 2,8 tys. zł) oraz płaszcz oficerski (kolejne niemal 3 tys. zł za sztukę). Łącznie na wszystkie elementy umundurowania wydano ponad 300 tys. zł.

KOSG zakupił również szable oficerskie (3,9 tys. zł/sztuka), 44 karabiny powtarzalne Zastava M48 (odpowiedniki modelu Mauser wz. 98k), oraz bagnety i skórzane elementy do broni. Łącznie na broń i jej elementy wydano prawie 200 tys zł.

(JO)

Reklama