Strona główna Wiadomości

Komunalna NOVA wymaga pilnego programu naprawczego

Reklama
Prof. Roman Batko, prezes firmy audytorskiej. Fot. UMNS

Spółka NOVA domaga się pilnego programu naprawczego, podjęcia szeregu działań w zakresie systemowych działań w obszarze zarządzania, nadzoru i kontroli. Konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie analiz kosztowych i opracowanie planów inwestycyjnych – tak wynika z przedstawionego w czwartek audytu miejskiej spółki NOVA.

Audyt na zlecenie władz miasta zrobiła firma SMCG SenseMaking Consulting Group – ta sama, która przedstawiła głośny audyt komunalnej spółki SIM Po audycie w spółce SIM jest doniesienie do prokuratury na byłego prezesa

Zdaniem audytorów, w należącej w całości do Miasta Nowy Sącz spółce NOVA, “brak udokumentowanej strategii, misji, wizji, celów strategicznych”. Nie ma również “zdefiniowanych kluczowych wskaźników efektywności i skuteczności w realizacji celów operacyjnych Spółki”.

NOVA Sp. z o.o. w 2017 i 2018 roku odnotowała straty. Mimo to przedstawiciele spółki wybierali się często kosztowne, zagraniczne delegacje, np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gruzji czy Japonii. Ponad 80 tys. zł kosztował podarowany miejscowemu związkowi żeglarskiemu sprzęt (według naszych ustaleń była to forma sponsoringu rejsu jachtu “Dunajec” odbywającego się w zeszłym roku pod patronatem ówczesnego prezydenta miasta). W 2018 roku Nova wydała również ponad 50 tys. zł na reklamę i koszty reprezentacyjne.

– Spółka domaga się pilnego programu naprawczego, podjęcia szeregu działań w zakresie systemowych działań w obszarze zarządzania, nadzoru i kontroli. Konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie analiz kosztowych i opracowanie planów inwestycyjnych – uważa szef firmy audytorskiej prof. Roman Batko.

Prezentacja audytu w NOVA Sp. z o.o.

spółka NOVA audyt
Fragment prezentacji dotyczącej audytu w spółce NOVA

Należąca do Miasta Nowy Sącz spółka NOVA (nazwa od 2008 roku) to następczyni powstałej w 1998 roku spółki Składowisko Odpadów Komunalnych w Nowym Sączu. Zaczynała od zarządzania wysypiskiem odpadów przy ul. Tarnowskiej 120. Z czasem zbudowała tam m.in. linię do sortowania odpadów a także zainwestowała w pojemniki i samochody do wywozu odpadów.

W lutym br. prezesem spółki NOVA został Krzysztof Krawczyk, radny wybrany jesienią 2018 z listy prezydenckiej Koalicji Nowosądeckiej. O spółce zrobiło się głośno na początku 2019 roku, gdy znalazła w niej intratną posadę żona jednego z nowych dyrektorów w Urzędzie Miasta Spółka NOVA: Radny został prezesem. A żonę dyrektora w UM zatrudnili, bo był wakat i tłumaczyć się nie będą

(JO)

Reklama