Strona główna Twoje miasto

Komunikat Obywatelskiego Komitetu Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie

Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Komunikat Prasowy Obywatelskiego Komitetu Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie w odpowiedzi na nieprawdziwe informacje zawarte w oświadczeniu UM Małopolski. (uwaga – pod tekstem oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, o którym mowa w niniejszym komunikacie – redakcja)

Komitet oświadcza, że zamieszczone tłumaczenie marszałka Krupy jest infantylne nie mające oparcia w stanie faktycznym.

Szanowni Państwo, marszałek Krupa nie odniósł się rzeczowo do komunikatu naszego Komitetu, podkreślamy, że zgodnie z prawem miejscowym mieszkańcom Sądecczyzny powinna być zapewniona kolejowa komunikacja publiczna na odcinku Krynica – Nowy Sącz w wymiarze od 10 do 12 par pociągów, taka ilość pociągów pozwoliłaby zaspokoić potrzeby komunikacyjne mieszkańców Doliny Popradu a dzienny potok podróżnych szacowany byłby na ok. 3500 co jest dobrym wynikiem biorąc zagęszczenie ludności. Te zadanie samorządu ciąży na Zarządzie Województwa Małopolskiego któremu przewodzi marszałek Krupa Jacek. Komitet podkreśla, że samorząd województwa otrzymuje stosowny odpis z podatku PIT i CIT, Fundusz Kolejowy jak również wsparcie środków unijnych.

Jedna para pociągu osobowego i dwa przyśpieszone nie wypełniają formuły określonej w Planie Transportowym dla Województwa Małopolskiego. Komitet jeszcze raz podkreśla, że również Urząd Transportu Kolejowego, który działa w interesie zbiorowym pasażerów również stwierdza łamanie praw mieszkańców Sądecczyzny przez ekipę marszałka Krupy w zakresie dostępu do kolejowej komunikacji publicznej. Marszałek Krupa milczy w tym temacie, permanentnie dyskryminując mieszkańców Sądecczyzny w dostępie do kolejowej komunikacji publicznej. Link do Planu transportowego

Marszałek Krupa prowokował paraliż małopolskich torów.

Faktem jest, że umowy z przewoźnikami podpisano na 1 dzień przed wdrożeniem rozkładu jazdy i to dzięki determinacji kolejarzy nie doszło do paraliżu torów tak jak to się stało na Śląsku w 2012r. Każdy kolejarz wie, że przygotowanie do zmiany rozkładu to okres kilku miesięcy a kolejarze mieli kilkadziesiąt godzin aby zorganizować pociągi. Haniebne jest, że własną indolencje przenosi marszałek na kolejarzy. Więcej na ten temat opisane jest w branżowym portalu Rynek Kolejowy.

Marszałek krupa nic nie daje z dobrej woli.

W odpowiedzi na nasz komunikat marszałek Krupa chwali się, że wznowił połączenia kolejowe Kraków- Sucha Beskidzka – Żywiec ale pomija fakt ,że ekipa PO-PSL rok temu zabrała te pociągi z których korzystali w większości studenci dojeżdżający na studia, przemilcza fakt protestów społecznych oraz, że dopłata do odwołanych pociągów była mikroskopijna w porównaniu do budżetu przeznaczonego na kolejową komunikację publiczną. Podobnie rzecz ma się z połączeniami Sędziszów- Wolbrom – Katowice, to protesty wymusiły dodanie pociągów. Przedstawiciele naszego Komitetu byli zaproszeni przez mieszkańców północnej małopolski na jeden z takich protestów.  Link do materiału z protestu w Sędziszowie TVP INFO 24.02.2016, 17:32.

Marszałek przemilczał również fakt likwidacji połączeń wyborczych byłego marszałka z ekipy PO-PSL szumnie wznawianych przed wyborami a po wyborach zlikwidowanych, przy czym należy podkreślić, że ekipa uruchamiając wyborcze pociągi ówczesnego marszałka Sowy z góry zakładała niepowodzenie tego projektu gdyż oczywiste było, że połowa z zakładanej w Planie Transportowym ilości pociągów nie spełni swego zadania oraz pociągi nie dojeżdżały do Krakowa Głównego ale wówczas liczył się wyłącznie efekt propagandowy tworzony na potrzeby kampanii wyborczej ówczesnego marszałka Sowy i jego ekipy.

Podobnie ma się rzecz z projektem aktualnego marszałka Krupy, który na swoim okręgu wyborczym zapowiada zakończenie linii SKA 2 w Skawinie co jest sprzeczne z Planem Transportowym oraz Raportem SKA. Marszałek szydził z taboru jakim zleca wozić pasażerów a jednocześnie ukrywa ,że na bocznicy stoją odstawione nowoczesne szynobusy idealne na potrzeby linii kolejowych o mniejszych potokach podróżnych. Dziesięcioletnie klimatyzowane pojazdy od wielu miesięcy niszczeją. Tak ekipa bawi się koleją.

Marszałek Krupa przemilczał fakt znikających stron internetowych Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Zabrakło odwagi przyznania się do błędnej polityki transportowej i dezinformowania obywateli. Również szereg usuniętych postów z twittera marszałka karze zastanowić się nad dziecinnym postępowaniem marszałka Krupy.

Komitet jest apolityczny.

Marszałek Krupa utożsamia działaczy Komitetu z partią polityczną co oczywiście nie jest prawdą, w naszym gronie są osoby o różnych poglądach politycznych i światopoglądowych, spotykamy się z wieloma osobami również z grona polityki, również Komitet wyrażał gotowość dialogu z marszałkiem Krupą ale jak dotychczas ekipa z Basztowej traktuje nas na równi z Obywatelami Sądecczyzny czyli jak powietrze.

Komitet działa dalej

Komitet powstał w odpowiedzi na działania ekipy PO-PSL zmierzającej do całkowitej likwidacji kolei na odcinku Krynica – Nowy Sącz, wszystko co robimy wykonujemy społecznie, nie pobieramy z tego tytułu jakichkolwiek apanaży. Wiemy, że dla regionu degradacja kolejowych połączeń regionalnych to destrukcja społeczna i gospodarcza Sądecczyzny. Komitet w imieniu Obywateli Sądecczyzny jedynie żąda realizacji założeń prawnych jakie nam przysługują i nic więcej, oczywiście wskazujemy i nadal będziemy wskazywać patologie ekipy gdyż taki jest obowiązek każdego Obywatela RP.

Komitet współpracuje z wieloma organizacjami, instytucjami ale przede wszystkim na co dzień ze zwykłymi Obywatelami i to właśnie daje nam motywacje do dalszych działań. Jesteśmy przekonani, że dworce doliny Popradu znów będą tętnić życiem.

tekst nadesłany przez Obywatelski Komitet Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama