Strona główna Kultura i imprezy

Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru Veraicon

Reklama

Veraicon Nowy Sącz

Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu z gościnnym udziałem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbędzie się 16 listopada o godz. 19:15 w bazylice św. Małgorzaty. W koncercie wystąpią również soliści: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Marcin Wasilewski-Kruk – baryton. Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MCK Sokół.

VERAICON Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego powstał w listopadzie 2009 roku w Nowym Sączu. Nazwa chóru VERAICON z języka greckiego oznacza „Prawdziwe Oblicze” i ma wyrażać przywiązanie do niezwykłego miejsca, jakim jest sądeckie Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Służba wspólnocie parafialnej poprzez uwielbianie śpiewam Oblicza Jezusa Przemienionego to najważniejszy cel działalności chóru. By ten cel realizować, zespół stale doskonali współbrzmienie, poszukuje własnego stylu i wzbogaca repertuar, który obejmuje przede wszystkim dawną i współczesną muzykę sakralną.

VERAICON jest chórem mieszanym, liczącym około 30 śpiewaków – amatorów i pasjonatów muzykowania. Poza systematycznymi próbami, swoje umiejętności chórzyści doskonalą podczas warsztatów wokalnych pod kierunkiem doświadczonych chórmistrzów.

Ostateczną formę i wysoki poziom wykonawczy zawdzięcza zespół dyrygentce, Izabeli Biskupskiej – absolwentce Akademii Muzycznej w Krakowie i założycielce chóru. To dzięki jej pasji i talentowi pedagogicznemu Chór VERAICON ma na swym koncie liczne nagrody.

Chór dwukrotnie prezentował swój dorobek na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie, gdzie w roku 2010 zajął II miejsce w kategorii chórów mieszanych, a w roku 2012 sięgnął po najwyższy laur.

W 2014 roku był zdobywcą Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach oraz Złotej Struny w Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach. Również rok 2015 przyniósł chórowi dwie prestiżowe nagrody: I miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie oraz Złoty Dyplom na VI Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej.

W styczniu 2016 roku zespół zajął I miejsce na XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, a rok później I nagrodę na V Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Szczególnym wyróżnieniem było zaproszenie do udziału w Wiosennym Festiwalu Kultury w Budapeszcie w kwietniu 2018 roku, gdzie podczas koncertu chórów państw Grupy Wyszehradzkiej VERAICON prezentował dorobek polskiej chóralistyki. W tym samym roku zespół współtworzył widowisko „Viva Polonia” przygotowane przez MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej na stronie MCK Sokół

materiał przygotowany przez organizatorów
Reklama