Strona główna Kultura i imprezy

Koncert połączonych orkiestr ze szkół muzycznych w Rzeszowie i Nowym Sączu

3 grudnia 2018 o godz.18 w sali nowosądeckiego Ratusza odbędzie się koncert połączonych orkiestr Zespołu Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Jako solistka wystąpi znana dobrze sądeckiej publiczności pianistka Aleksandra Świgut, absolwentka klasy fortepianu sądeckiej Szkoły Muzycznej, laureatka wielu konkursów, w tym ostatnio Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Dyrygować będzie Stanisław Welanyk.

Koncert wpisuje się w nurt obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski.

Obok utworów solowych i Koncertu f-moll op.21 F.Chopina, usłyszeć będzie można także fragmenty muzyki filmowej Wojciecha Kilara do polskich filmów – Trędowata i Pan Tadeusz.

Program koncertu:

Fryderyk Chopin – Polonez A-dur w instrumentacji Grzegorza Fitelberga

Wojciech Kilar – Walc z filmu Trędowata

Fryderyk Chopin – Scherzo E-dur op.54

Karol Szymanowski – Wyspa syren z cyklu Metopy

Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op.21

Wojciech Kilar – 2 fragmenty z muzyki do filmu Pan Tadeusz

– Rok 1812

– Polonez

Aleksandra Świgut urodziła się 21 stycznia 1992 r. , jest absolwentką sądeckiej Szkoły Muzycznej w klasie prof.Teresy Orchel. W latach 2011–2013 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Warszawie w klasie Piotra Palecznego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały oraz Marii Szwajger-Kułakowskiej.

Aleksandra Świgut. Fot. materiały prasowe

W Katowicach fakultatywnie studiowała też grę na fortepianie historycznym u Katarzyny Drogosz, w 2014 r. uzyskała dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczyła się również w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Od 2016 r. jest doktorantką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Roberta Levina, Macieja Grzybowskiego, Malcolma Bilsona i Christine Schornsheim. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagrody na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede oraz II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

tekst przygotowany przez organizatorów