Strona główna Kultura i imprezy

Konferencja w 75. rocznicę przemianowania ZWZ i powołania AK

13 lutego przypada 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej. W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się z tej okazji konferencja organizowana m.in. przez sądeckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy współudziale Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu i Prezydenta Nowego Sącza.

Powstanie Armii Krajowej przybliży gość konferencji, Daria Czarnecka, socjolog i historyk. Czarnecka jest laureatką Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na najlepszy debiut historyczny roku 2012. Autorka pasjonuje się historią II Wojny Światowej, ma między innymi na koncie głośną książkę „Największa zagadka polskiego państwa podziemnego Stanisław Jaster”.

O oddziałach Armii Krajowej na Sądecczyźnie opowie Dawid Golik z Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie. Sylwetki sądeckich kurierów przybliży Piotr Kazana, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie. Symbolicznym połączeniem pokoleń będzie opowieść o jednym z kurierów, Zbigniewie Rysiu, w wykonaniu jego wnuka Sebastiana Rysia.

Sebastian Ryś jest młodym aktorem, występującym przede wszystkim w serialach fabularnych. Podsumowaniem konferencji będzie monodram „Zupa rybna w Odessie” w jego wykonaniu, opowiadający o Janie Karskim. Aktor otrzymał za tę rolę nagrodę „Strzała Północy” za aktorski debiut na III Koszalińskich Ogólnopolskich Dniach Monodramu w Koszalinie (2015).

Konferencja została zorganizowana we współpracy ze Szkolnymi Klubami Historycznymi w Zespole Szkół Budowlanych w Nowym Sączu i w Szkole Podstawowej w Gródku.

Początek o godz. 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. Wolności 23. Wstęp wolny.

(iw)

ądeckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Reklama