Strona główna Wiadomości

Koniec darmowego parkingu pod Panoramą

parking Panorama Nowy Sącz
Od chwili wprowadzenia opłaty na parkingu pod Panoramą jest nieco luźniej. Fot. TK / Twój Sącz

Jedno z najpopularniejszych miejsc do parkowania w centrum miasta – plac na końcu ulicy Romanowskiego, poniżej restauracji Panorama – od poniedziałku już nie jest darmowe. Za godzinę postoju trzeba tu zapłacić złotówkę.

Opłata pobierana przez dyżurującego tu parkingowego obowiązuje w dni powszednie, między godziną 7 a 16 (na większości parkingów w mieście od godz. 8 do 16).

Parking pod Panoramą był w dni robocze oblegany przez dziesiątki kierowców. Od kilkunastu lat (czyli od momentu wprowadzenia stref płatnego parkowania w Nowym Sączu) był jedynym dużym placem w pobliżu Rynku, na którym nie obowiązywała opłata za postój. Dlaczego teraz wprowadzono opłatę? – Ma to wymusić rotację samochodów w centrum – o co często wnioskowali np. kupcy handlujący w Rynku i okolicznych ulicach – tłumaczy Krzysztof Witowski rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Co ciekawe, rzecznik zapowiada, że wprowadzenie opłat pod Panoramą to nie koniec zmian. – Także na innych placach w ścisłym centrum miasta planowane jest wprowadzenie opłaty za parkowanie – powiedział nam Witowski. Nie wyjaśnił jednak, które miejsca wchodzą w grę.

O pracach nad ewentualnym poszerzeniem (i uszczelnieniem) miejskiej strefy płatnego parkowania nie chce jeszcze mówić Marek Oleniacz, zarządzający powołaną niedawną miejską spółką Sądecka Infrastruktura Miejska (ma od przyszłego roku zarządzać wszystkimi parkingami, teraz do niej należy już prowadzenie parkingu pod Panoramą). – Ja będę tylko wykonawcą ewentualnych decyzji prezydenta i Rady Miasta. Nowe rozwiązania będą dopiero wypracowywane i za wcześnie o nich mówić – powiedział nam Oleniacz.

parking Panorama
Na placu poniżej restauracji Panorama pojawiła się tablica z informacją o płatnym parkingu. Nie wynika z niej, kto zarządza tym miejscem. Fot. TK / Twój Sącz

Jak do tej pory ostatnim pomysłem dotyczącym zmian zasad płatnego parkowania w mieście była propozycja prezydenta Ryszarda Nowaka z 2011 roku, aby wydłużyć o dwie godziny (do 18:00) obowiązek wnoszenia opłaty za parking oraz pobierać opłatę także w soboty. Wówczas także tłumaczono to „wymuszeniem rotacji miejsc parkingowych”. Po zmasowanej krytyce (m.in. kupców z centrum miasta) prezydent wycofał z porządku dziennego obrad Rady Miasta gotowy już projekt.

Obecnie, poza objęciem opłatami kolejnych części miasta, nie należy się spodziewać znaczącego zwiększenia liczby miejsc parkingowych w Nowym Sączu. Od wielu lat na etapie pomysłu jest budowa podziemnego parkingu pod Rynkiem Maślanym (do dziś nie ogłoszono nawet zapowiadanego konkursu na na zagospodarowanie terenu po dawnej siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Grybowskiej i jego najbliższej okolicy). Także parking pod Panoramą nie może doczekać się zapowiadanego od co najmniej 10 lat powiększenia i modernizacji choć w tym przypadku rzecznik prezydenta zapewnia: „projekt nowego parkingu jest w trakcie przygotowania”.

Być może najszybciej powstanie inny parking, choć także przy Romanowskiego. W ubiegłym roku Rada Miasta zgodziła się na 10-letnią dzierżawę miejskiej, 33-arowej działki na przeciw hotelu Panorama o co zabiegała spółka zarządzająca hotelem. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg, którego zwycięzca będzie musiał wykonać parking, a po 10 latach użytkowania i czerpania z niego korzyści przekazać go na rzecz miasta. Według władz takie rozwiązanie przyczyni się do stworzenia nowych miejsc parkingowych w centrum bez angażowania publicznych pieniędzy.

(JO)