Strona główna Wiadomości

Koniec palenia węglem w Newagu

kotłownia Newagu
Umowę podpisują Piotr Polek, prezes MPEC i Zbigniew Konieczek, prezes Newag S.A. Fot. Newag

Newag S.A. podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplej w Nowym Sączu umowę na dostawę ciepła i ogrzewania. Producent taboru kolejowego wydał milion złotych na modernizację swojej sieci ciepłowniczej.

Umowę podpisano w poniedziałek. Newag stał się odbiorcą około 15 procent pełnej mocy kotłów MPEC. Przebudowana sieć ciepłownicza firmy została połączona półkilometrową magistralą z kotłownią na osiedlu Millenium.

Jak poinformował producent taboru, kilkanaście lat temu firma spalała nawet 20 tys. ton węgla rocznie. W zeszłym roku zakładowa kotłownia na potrzeby firmy i jej pracowników zużyła 5 tys. ton węgla. Teraz Newag zamknął już swoją dotychczasową kotłownię węglową.

– 100 ton zanieczyszczeń zostaje wyeliminowane z powietrza w mieście. To znaczy 25 ton pyłów PM10 i ponad 7 ton pyłów PM2,5, jak to jest ważne dla mieszańców chyba nie trzeba mówić. znacząco poprawimy jakość powietrza. Zamykamy dwa kotły. Koniec palenia węglem w Newagu – podkreślił Zbigniew Konieczek, prezes zarządu firmy.

Symboliczne zniesienie komina dotychczasowej kotłowni Newagu. Fot. Newag S.A.

– MPEC będzie wytwarzało więcej ciepła i więcej będzie go sprzedawało. Zdaje się, że zużycie energii będzie zwiększone o około 15 procent, to naprawdę dużo. Dlatego mam nadzieję, że będzie to miało wpływ na wynik ekonomiczny spółki i ceny ciepła w mieście – powiedział obecny przy podpisywaniu umowy prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Jak podkreślają władze miasta, ważnym elementem modernizacji sieci ciepłowniczej w tej części miasta było umożliwienie dostarczania ciepła także do terenów w rejonie ulic 29 Listopada, Węgierskiej i Zielonej.

(edred), źródło: Newag, www.nowysacz.pl
Reklama