Strona główna Wiadomości

Koniec z szukaniem drobnych. W strefie parkowania płacimy kartą lub z pomocą smartfona

Reklama
smsAdminPark
Na zdjęciu parkomat, instrukcja opłaty za parkowanie oraz wygląd panelu głównego aplikacji na smartfony. Fot. TK / Twój Sącz

Zakończono montaż czytników kart we wszystkich parkomatach Strefy Płatnego Parkowania w Nowym Sączu, dzięki czemu za postój można płacić już nie tylko bilonem, ale kartą zbliżeniową. Co więcej – funkcjonuje także aplikacja na smartfony, umożliwiająca wygodną zapłatę za postój bez konieczności korzystania z parkomatu.

W parkomatach za postój możemy płacić powszechnie używanymi kartami płatniczymi funkcjonującymi w technologii PayPass/PayWave. Aby tego dokonać, musimy na panelu urządzenia wybrać tę opcję przyciskając kolejno “Start”, “Taryfa” a tu opcję płatności kartą, potem znowu “Start”. Przyciskami plus lub minus wybieramy czas postoju – najkrótszy możliwy to 30 minut w strefie A (opłata 1 zł). W strefie B opłata minimalna to również 1 zł, możemy za to stać godzinę.

Na wyświetlaczu podawana jest również godzina, do której będziemy mieć opłacony postój. Gdy ją zaakceptujemy (również przyciskiem “Start”), należy zbliżyć kartę do czytnika. Bilet parkingowy, który zostanie wydrukowany, należy włożyć za przednią szybę samochodu.

Niepotrzebne jest korzystanie z parkomatu, jeśli zainstalujemy smsAdminPark – aplikację na urządzenia mobilne (wyłącznie z systemem operacyjnym Android, można ją bezpłatnie ściągnąć z GooglePlay). Aby zapłacić z jej pomocą za postój trzeba utworzyć konto w systemie (z naszymi danymi, numerem rejestracyjnym auta itp. na stronie smsadminpark.pl) i wpłacić dowolną kwotę pieniędzy do wykorzystania w przyszłości na opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Po uruchomieniu aplikacji na telefonie należy kliknąć “rozpocznij parkowanie”. W oknie dialogowym wybieramy “pojazd” (czyli nasz samochód lub jedno z kilku zarejestrowanych w systemie aut) oraz “parking”. Pokazuje się lista miast i parkingów, w których aplikacja funkcjonuje, w tym Nowy Sącz. To słaby punkt funkcjonowania smsAdminPark: musimy wiedzieć, czy parkujemy w strefie “A” czy “B”. Aplikacja nie ma usługi lokalizacji i nie poinformuje nas, w której strefie jesteśmy.

Potem należy jeszcze wybrać czas parkowania, kliknąć “dalej” i zaakceptować rozpoczęcie parkowania. Odpowiednia kwota zostanie ściągnięta z naszego konta. System uprzedzi nas, że opłacony czas parkowania się kończy, więc w razie potrzeby możemy go po prostu przedłużyć, bez konieczności wracania do parkomatu. To bez wątpienia największa korzyść z używania aplikacji.

Aplikacja umożliwia również opłatę za parkowanie za pomocą sms-a, choć to rozwiązanie jest mniej wygodne.

Według regulaminu korzystania z serwisu smsAdminPark, osoby opłacające postój za pomocą aplikacji, powinny “posiadać naklejkę/identyfikator smsAdminPark naklejony/umieszczony na przedniej szybie pojazdu”. Naklejka jest (według regulaminu) dostępna w biurze Strefy Płatnego Parkowania -w Nowym Sączu to Grybowska 4 – oraz na stronie internetowej administratora. W tym drugim przypadku na wskazanej stronie nie można odnaleźć identyfikatora, aby samemu go sobie wydrukować.

Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje w centrum miasta od poniedziałku do piątku między godz. 8:00 a 16:00. W strefie “B” godzina postoju kosztuje 1 zł, w strefie “A” – 2 zł. “Opłata dodatkowa” za brak zapłaty za postój wynosi 50 zł.

(JO)

Reklama