Strona główna Kultura i imprezy

Ruszył Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

XVII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu - Anna Farysej
Anna Farysej

Anna Farysej, studentka ostatniego roku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, wystąpiła jako pierwsza uczestniczka rozpoczętych dziś przesłuchań I etapu XVII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, dyrektora artystycznego XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, wysłuchało dziś 35 młodych artystów. Jutro, w poniedziałek 15 maja, ciąg dalszy przesłuchań I etapu. Wieczorem jury wyda swój pierwszy werdykt i poznamy uczestników II etapu konkursu.

Anna Farysej, która studiuje w Warszawie w klasie prof. Eugenii Rezler, wcześniej uczyła się w Poznaniu i w Nowym Jorku. Ma rodzinę w Nowym Sączu, gdyż stąd pochodzi jej mama. – Kiedy usłyszałam, że została wylosowana litera „F”, i że rozpoczynam konkurs, byłam przerażona – mówiła przed wejściem na scenę Anna Farysej. – Lecz gdy emocje opadły, pomyślałam, że to nawet dobrze. Nie będę musiała długo w nerwach czekać na swoją kolej. A poza tym wszyscy mnie zapamiętają. Teraz nawet jestem zadowolona z takiej sytuacji.

Hanna Okońska.

Dla wielu młodych śpiewaków konkurs, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, jest sprawdzeniem siebie, próbą oceny, na jakim poziomie są inni artyści. Poza tym to ogromna szansa na pokazanie się przed międzynarodowym jury, w którym znaleźli się m.in.: Constanze Könemann (Niemcy), dyrektor Opery w Hamburgu, m.in. zajmująca się pozyskiwaniem śpiewaków do konkretnych obsad, Karen Stone (Niemcy), dyrektor generalny Theater Magdeburg czy Samantha Farber (Austria), menadżer operowy, osoba odpowiedzialna za kariery i wizerunek takich gwiazd jak Diana Damrau, Marina Rebeka i Saimir Pirgu. Ponadto w jury jeszcze zasiadają, oprócz przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej, znani przedstawiciele świata muzyki: Helena Łazarska, twórczyni konkursu i jego wieloletnia dyrektor (honorowa przewodnicząca jury), dyrygenci: Sebastian Perłowski i Wojciech Rodek, śpiewacy: Marcin Habela (Szwajcaria) oraz Wojciech Maciejowski, pełniący od lat funkcję sekretarza jury. Niestety, zapowiadany śpiewak i dyrygent Peter Schreier (Niemcy), wycofał się z udziału w pracach jury z przyczyn zdrowotnych.

Przypomnijmy, że konkurs jest transmitowany – po raz pierwszy w historii – w internecie, na stronie: www.adasari.pl, w godzinach 10-13 i 15-18. Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu. Fot. Piotr Droździk
Reklama