Strona główna Wiadomości

Korzyści z uprawiania sportów. Znajdź swoją ulubioną dyscyplinę! [MATERIAŁ PROMOCYJNY]

Polsat Sport

Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie. Dla wielu osób problemem jest jednak znalezienie takiej dyscypliny, która dawała by im maksimum przyjemności i jednocześnie wpasowałaby się w ich styl życia. Na szczęście obecnie mamy mnóstwo aktywności do wyboru, wystarczy zatem dobrze się zastanowić nad tym, jakie mamy zainteresowania i możliwości, aby znaleźć dla siebie odpowiednią formę ruchu.

Regularne uprawianie sportu – dlaczego to takie ważne?

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł, o czym często zapominamy, gdy próbujemy się uporać z nawałem obowiązków. Musimy jednak pamiętać o tym, że gdy dostarczymy sobie odpowiednią dawkę ruchu za młodu, będzie to procentowało w przyszłości. Regularne uprawianie sportu jest w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy oraz cukrzycy. Podczas wysiłku dotleniamy się i poprawiamy pracę naszego układu oddechowego, ale także polepsza się odporność naszego organizmu.
Dzięki systematycznemu uprawianiu sportu poprawia się nasz wygląd, ponieważ gubimy zbędne kilogramy i wzmacniamy mięśnie. Spowolnieniu ulegają również procesy starzenia się organizmu, dzięki czemu wyglądamy i czujemy się młodziej. Wydzielany podczas wysiłku hormon szczęścia sprawia natomiast, że jesteśmy w stanie się odstresować i dodajemy sobie cennej energii. Po treningu nie mamy też zwykle żadnych problemów z zaśnięciem.

Sport a wiek i stan zdrowia

Szukając dla siebie odpowiedniej dyscypliny sportowej, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasz wiek oraz możliwości. Wraz z upływającymi latami spada sprawność naszego ciała i nie jesteśmy w stanie podołać każdemu wysiłkowi. Musimy także pamiętać o wszelkich innych ograniczeniach naszego organizmu, które mogą wynikać chociażby z przebytych chorób lub urazów. Aktywność fizyczna ma poprawiać naszą sprawność, a nie ją pogarszać. Dyscyplina, którą wybierzemy nie może sprawiać nam więc bólu, czy wręcz doprowadzać do kontuzji lub nawet rozwoju chorób. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi nam w sprawie tego, jaki sport powinniśmy wybrać.

Sport a rodzaj pracy

Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duże znaczenie w wyborze sportu może mieć wykonywany przez nas zawód. Jeśli ktoś jest freelancerem, który pracuje głównie samodzielnie we własnym domu, dobrym rozwiązaniem mogą być dla niego sporty zespołowe. W trakcie treningów będzie miał bowiem możliwość spotykania się z ludźmi. W sytuacji natomiast, gdy wykonujemy stresujący zawód, powinniśmy wybrać dyscyplinę, która pozwoli się nam odprężyć. Może być to na przykład samotne bieganie, zajęcia z jogi, czy na przykład pływanie. Z kolei osoby, które czują, że po ciężkim dniu w pracy muszą się wyładować, powinny zastanowić się nad uprawianiem sportów walki. Karate czy kick boxing mogą naprawdę pomóc.

Szukaj sportowych inspiracji

Do znalezienia swojego wymarzonego sportu możemy również wykorzystać nasz czas wolny, często spędzany przed ekranem telewizora. Wystarczy zajrzeć na kanały sportowe, poświęcone różnym dyscyplinom, takie jak popularny Polsat Sport. Pojawia się tam mnóstwo transmisji z wielu wydarzeń sportowych, również tych mniej znanych, które mogą stać się dla nas świetną inspiracją. Musimy tylko w odpowiednim momencie przejść od planowania podjęcia treningów do działania. Pamiętajmy, że robimy to przecież dla własnego dobra, a każda aktywność fizyczna zaowocuje lepszą sprawnością w przyszłości!
(materiał promocyjny)