Strona główna Wiadomości

Do korzystania z szynobusu zachęcą biletem ważnym także w autobusie

szynobus Nowy Sącz
Nowy Sącz Miasto będzie przystankiem przesiadkowym dla pasażerów szynobusu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Aby zachęcić do korzystania z szynobusu, który w przyszłym roku ma kursować między przystankami Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto, MPK wprowadzi bilet przesiadkowy, ważny jednocześnie w pociągu i autobusie miejskiej komunikacji. Planowane są także obniżki biletów strefowych.

Szynobus pojawi się na krótkim odcinku linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka w przyszłym roku, kiedy zamknięty zostanie ruch kołowy na moście „heleńskim” na Dunajcu. Do końca 2018 roku ma zostać zbudowana nowa przeprawa. Do tego czasu konieczne jest zorganizowanie m.in. zastępczej komunikacji między lewobrzeżnym osiedlem Helena (ale i sąsiednimi gminami) a resztą miasta. Objazdy samochodem będą możliwe przez Obwodnicę Północną albo Stary Sącz ale przewiduje się, że kierowcy stać będą w olbrzymich korkach.

Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji zastępczej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowało projekt częściowej zmiany swojej oferty biletowej. Proponuje się m.in. jednorazowy bilet przesiadkowy w cenie 2,80 zł (normalny). Obowiązywać będzie na przejazd szynobusem i następnie dowolną linią komunikacji miejskiej (przy założeniu 30-minutowej przesiadki) lub odwrotnie – dowolnym autobusem MPK a potem szynobusem (do pół godziny na przesiadkę). „Bilet ten
może stać się dobrą podstawą do tworzenia zintegrowanego systemu biletowego w regionie” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ponadto proponuje się obniżenie dopłaty (z 47,60 zł do 28 zł) do biletu okresowego strefowego ważnego na jedną linię miejską (bez limitu przejazdów) oraz umożliwienie zakupu tego biletu także tym, którzy posiadają bilet miesięczny innego niż MPK przewoźnika.

MPK zapowiada również „rozszerzenie funkcjonalności taniego biletu szkolnego zaliczając do niego również dzieci uczęszczające do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej lub innych placówek wychowania przedszkolnego”.

Wszystkie propozycje powinny być zatwierdzone przez Radę Miasta Nowego Sącza na najbliższej sesji.

Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy kolejowej komunikacji zastępczej. Praktycznie pewne jest, że szynobus podstawią Przewozy Regionalne, właściciel marki Polregio, który złożył atrakcyjniejszą cenowo propozycję (niespełna 400 tys. zł za roczny okres) niż drugi oferent. Jedynym kryterium wyboru oferty – oczywiście po spełnieniu wymagań zamawiającego – jest cena.

MPK, które będzie odpowiadało za komunikację zastępczą, przygotowało już rozkład jazdy (tu więcej o tym). Zakłada on kursy 15 par szynobusów dziennie. W ciągu dnia szynobus ma kursować wyłącznie między dwoma przystankami – Nowy Sącz Chełmiec przy ul. Krakowskiej i Nowy Sącz Miasto (ul. Kościuszki). Przyjazdy i odjazdy z Heleny (Chełmca) będą częściowo zsynchronizowane z rozkładem jazdy autobusów MPK linii 33 i 34.

Według założeń MPK szynobus kursowałby od 2 stycznia do 31 grudnia przyszłego roku. Spółka zastrzega jednak, iż „w przypadku braku lub bardzo małego napełnienia pasażerów” po okresie 6 miesięcy może nastąpić rozwiązanie umowy z wykonawcą. Z drugiej strony MPK zakłada ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania umowy, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2019.

(JO)

Reklama