Reklama

 

Inwestycja z założenia korzystna dziś poważnie obciąża budżet tysięcy gospodarstw domowych. Za sprawą wahań kursowych kredyt we frankach stał się droższy niż się spodziewano i, nawet po kilkunastu latach spłat, zadłużenie niemal stoi w miejscu. Zobaczmy, co można zrobić, żeby frankowa hipoteka kosztowała mniej.

Kurs franka szwajcarskiego powodem problemów

Kurs franka szwajcarskiego cały czas utrzymuje się na poziomie około 4 zł, co w praktyce oznacza zarówno wysokie raty (w przeliczeniu na PLN), jak i większe zadłużenie. Choć jednocześnie spada LIBOR, a co za tym idzie oprocentowanie kredytów walutowych, to nadal zbyt mało, aby frankowicze mogli uznać straty wywołane zmianą kursu CHF za zrekompensowane. Feralną sytuację zadłużonych we franku wyraziście obrazuje porównanie zobowiązania w walucie z analogicznym produktem udzielonym w PLN w tym samym czasie. Obecne zadłużenie w CHF jest wyższe nawet o 150 do 200 tys. zł. Pozostając biernym wobec niekorzystnej sytuacji, zadłużeni we franku szwajcarskim przepłacą więc nawet 90% za swoje domy lub mieszkania, które i tak z roku na rok tracą na wartości. Mimo upływu lat warto zatem szukać rozwiązań ukierunkowanych na obniżenie kosztów, tym bardziej, że takowe naprawdę istnieją.

Przewalutowanie kredytu w CHF?

W dyskusjach skupionych na rozwiązaniach dedykowanych frankowiczom często pojawiają się wzmianki o przewalutowaniu zobowiązania na złote. Pozornie wydaje się to racjonalne, gdyż raz na zawsze zniknęłyby koszty wymiany waluty. Mimo wszystko raty wcale nie byłyby przez to niższe niżeli regulowane w CHF. W efekcie wprowadzenia takiej zmiany znacząco wzrosłoby bowiem oprocentowanie kredytu wraz z kwotą odsetek do spłaty.

internetowykantor.pl

Sąd sądem, ale kredyt we franku trzeba spłacać

Niektórzy kredytobiorcy decydują się również na toczenie batalii sądowej z bankami. Przyjemność wątpliwa, a efekty bywają różne. Podejmując się takiego działania warto przede wszystkim mieć na uwadze, iż sprawa może ciągnąć się latami, przy czym przez cały okres jej trwania kredyt we franku trzeba spłacać. Jest to podstawowy obowiązek dłużnika i zdecydowanie nie można go lekceważyć, w szczególności dążąc do wygrania procesu. Należy więc na początku zadbać o płynność finansową, co bywa trudne wobec wahań kursowych. Wiele da się jednak osiągnąć dzięki ustawie antyspreadowej, umożliwiającej spłatę rat bezpośrednio w walucie, a tym samym zakup CHF w dowolnie wybranym miejscu. Tym sposobem można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Wynika to z faktu, iż kurs franka szwajcarskiego w sprzedaży różni się od średniego rynkowego mniej lub bardziej – w zależności od marży kantoru bądź banku. Dla przykładu, Internetowykantor.pl oferuje klientom wymianę waluty po kursie 3,89 zł (stan na 30.10.2019), podczas gdy przeciętny bank zrealizuje transakcję po cenie wyższej o 30 groszy na jednostce.

Kantor internetowy – prosta metoda na lepszy kurs franka

Włączenie do umowy kredytowej aneksu, na mocy którego bank ma obowiązek przyjmować od klienta raty w takiej walucie, w jakiej zobowiązanie zostało zaciągnięte, może rzecz jasna dotyczyć nie tylko tymczasowego, ale i długoterminowego regulowania należności. Jest to najłatwiejsza metoda radzenia sobie z wysokimi kosztami, wymagająca minimum formalności, osiągalna dla każdego frankowicza. Aby zaoszczędzić, wystarczy kupować CHF tam, gdzie kurs franka najmniej odbiega od ceny rynkowej. Eliminując narzucaną przez banki marżę w ciągu 20 lat odciążymy nasz budżet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Znalezienie miejsca do tanich przewalutowań dziś, w dobie nowoczesnych technologii, nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy zrobić szybkie rozeznanie wśród kantorów internetowych. Patrząc na tabelę kursów jednego z najpopularniejszych: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/, nie ulega wątpliwości, iż kurs franka szwajcarskiego dostępny w sprzedaży zdecydowanie bardziej sprzyja oszczędnościom aniżeli wycena banku. Internetowykantor.pl umożliwia przy tym wpłatę bezpośrednio z konta założonego w kantorze na rachunek walutowy, przeznaczony do obsługi kredytu. Wobec tylu zalet współpracy z e-kantorem, decydowanie się na trudniejsze opcje obniżania kosztów kredytu, wydaje się nie mieć większego sensu. Wysoce prawdopodobnym jest, iż w przypadku kredytu w CHF sprawdzi się zasada mówiąca o tym, że „proste rozwiązania są najlepsze”.
(materiał promocyjny)

Reklama