Strona główna Kultura i imprezy

Krótkie filmy na festiwalu w Nowym Sączu

Reklama

Nowe Kino Nowy Sącz18 filmów krótkometrażowych zobaczymy podczas pierwszej edycji ogólnopolskiego festiwalu “Nowe Kino Nowy Sącz”, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 25 i 26 listopada. Twórcy – głównie młodzi ludzie – rywalizować będą o nagrody – statuetki “Sędziwoja”.

Do konkursu zgłoszono 80 filmów krótkometrażowych (czas projekcji nie mógł przekraczać 30 minut). Dyrektor artystyczny festiwalu, znany reżyser i scenarzysta Robert Gliński, wybrał 18 prac.

– Gatunek “krótki film fabularny” jest na topie i myślę, że jego popularność będzie rosła. Nowy Sącz ma więc nosa, że tę nową formę chce popularyzować i organizuje ten festiwal – uważa Robert Gliński.

Organizatorzy – Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Miejski Ośrodek Kultury do przewodniczenia jury festiwalu zaprosili reżyserkę Kingę Dębską. W skład jury weszli również aktorka Joanna Żółkowska i dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke.

Dla uczestników festiwalu przewidziano nagrody; główna to Złoty Sędziwój i 5 000 zł dla reżysera. Przyznane mają być też Srebrny i Brązowy Sędziwój dla reżyserów oraz Aktorski Sędziwój (i 3 000 zł) dla najlepszego aktora lub aktorki konkursowego filmu.

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal to wydarzenie skierowane do studentów szkół filmowych, ale jest otwarty również na niezależnie krótkometrażowe produkcje filmowe. Festiwal ma charakter ogólnopolski i jest konkursowym przeglądem krótkometrażowej filmowej twórczości fabularnej, poczynając od filmów, które powstały w szkołach filmowych, a na offowej twórczości kończąc. Głównym celem festiwalu jest inicjowanie i propagowanie nowatorskich działań kulturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki filmowej, wśród zarówno twórców, jak i jej odbiorców. Festiwal ma być w zamyśle okazją do zaprezentowania dokonań młodych twórców i adeptów szkół filmowych.

Wszelkich informacji na temat Festiwalu “Nowe Kino Nowy Sącz” można szukać na jego stronie internetowej.

(iw)

Festiwal Nowe Kino Nowy Sącz program

Reklama