Strona główna Wiadomości

Krupa zastąpił Sowę

Jacek Krupa
Jacek Krupa. Fot. UM WM

Jacek Krupa (Platforma Obywatelska) został w poniedziałek wybrany nowym marszałkiem Województwa Małopolskiego. Zastąpił na tym stanowisku Marka Sowę, który został posłem.

Krupa był do tej pory członkiem Zarządu Województwa. Podczas wznowionej XV Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za jego kandydaturą zagłosowało 21 (z 39 radnych). Oznacza to, że przy władzy utrzymała się koalicja PO – PSL. Kontrkandydatem na stanowisko marszałka był Witold Kozłowski z PiS.

– Bardzo dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście. Dziękuję radnym PSL i PO za wolę kontynuacji koalicji dla rozwoju Małopolski. To wielkie wyzwanie i wielki obowiązek, liczę na współpracę ze wszystkimi radnymi – mówił tuż po wyborze nowy marszałek Małopolski.

Radni wybrali także nowego członka zarządu – został nim Grzegorz Lipiec, do tej pory wiceprzewodniczący Sejmiku.

Wybór nowego marszałka województwa rozpoczęto w zeszłym tygodniu. Sesję odroczono po zarzutach dwóch radnych PSL w sprawie rzekomego błędnego wskazania urządzenia do głosowania.

Jacek Krupa pochodzi ze Skawiny, jest absolwentem marketingu i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1990 – 1998 był burmistrzem Skawiny. Potem przez cztery lata pracował jako wicestarosta krakowski, a od 2002 r. do 2005 był starostą powiatu krakowskiego. W 2005 r. został wybrany na posła a w 2007 r. zdobył mandat poselski po raz drugi. Był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Od listopada 2011 r. do maja 2012 r. był wiceprezesem Krakowskiego Parku Technologicznego – spółki zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną. Od 8 maja 2012 r. członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

(edred)