Strona główna Wiadomości

Wybory 2018. Krzysztof Głuc kandydatem na prezydenta miasta. Założył komitet “Wybieram Nowy Sącz”

Reklama
Krzysztof Głuc
Krzysztof Głuc (z prawej) zgłasza swą kandydaturę na prezydenta Nowego Sącza. Fot. JO / Twój Sącz

Krzysztof Głuc, były wiceprezes Sądeckich Wodociągów i niedoszły kandydat PiS na prezydenta miasta, startuje w jesiennych wyborach z własnego komitetu “Wybieram Nowy Sącz”. W środę przedstawił zarys swojego programu wyborczego.

– Zdecydowałem się podjąć to wyzwanie po wielu tygodniach, właściwie miesiącach, budowania koncepcji programowych. Ale ostatecznie podjąłem decyzję, że wybieram Nowy Sącz – to jest mój dom, w którym się urodziłem, blisko 51 lat temu, w którym mieszkałem niemal całe życie. Doświadczenia wielu lat aktywności zawodowej przekonują mnie, że jestem gotów stanąć w szranki wyborcze i zaoferować konkretny program dla mieszkańców Nowego Sącza – mówił Krzysztof Głuc w hallu hotelu Ibis (piąte piętru hotelu jest również siedzibą Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Głuca “Wybieram Nowy Sącz”).

Głuc stwierdził, że w przypadku zwycięstwa kluczową sprawą będzie “wysoka jakość życia mieszkańców Nowego Sącza – infrastruktura drogowa, czyste środowisko, udogodnienia dla rozwoju rekreacji, odpoczynki i bezpieczeństwa”.

Kandydat zwrócił uwagę, że blisko połowa podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców zostaje w mieście, dlatego proponuje program “wykorzystaj swój podatek”. W jego ramach miałyby być finansowane m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży uczącej się oraz osób po 65 roku życia, obniżone o połowę opłaty za segregowane śmieci, wzmocnione działania straży miejskiej oraz pozostawione bez zmian opłaty za wodę i kanalizację. – Chcę zadeklarować, że cena wody i ścieków będzie utrzymana na tym samym poziomie przez okres mojej kadencji – obiecał Głuc.

Krzysztof Głuc proponuje opracowanie pięcioletniego planu remontu ulic i chodników, budowę “prawoskrętów” oraz wytyczanie bus-pasów. Chciałby także zaprosić przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot do “rewitalizacji osiedli mieszkaniowych”.

W programie kandydata znalazły się też pomysły wielokrotnie omawiane, ale nie zrealizowane, m.in. zagospodarowanie brzegów rzek, budowa stadionu piłkarskiego, kąpieliska w Zawadzie, modernizacja Parku Strzeleckiego oraz budowa nowoczesnego gmachu miejskiej biblioteki.

Kandydat chciałby zarządzać miastem przy współudziale mieszkańców, dlatego proponuje wykorzystanie aplikacji mobilnej do konsultacji z obywatelami a w przypadku ważnych kwestii ogłaszanie referendum.

Krzysztof Głuc jest dyrektorem Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej w Krakowie, jednostki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wcześniej pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju w Sądeckich Wodociągach Sp. z o.o. oraz pracował w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu (pełnił funkcję m.in. Prorektora ds. dydaktycznych oraz Dziekana Wydziału Studiów Politycznych).

Absolwent historii WSP w Krakowie. Doktorat w National Louis University w Chicago, ukończył studia podyplomowe w zakresie „Prawnych i finansowych aspektów nadzoru właścicielskiego” w WSB-NLU w Nowym Sączu oraz „Współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem” w UEK.

W lokalnej polityce Krzysztof Głuc pojawił się kilka miesięcy temu, kiedy jego osobę zaczął popierać urzędujący trzecią kadencję prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak (sam nie ubiega się o reelekcję). Mimo, że Głuc jest bezpartyjny, był zaakceptowany przez miejskie struktury Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat na prezydenta. Nie zyskał jednak poparcia władz krajowych partii –  Komitetu Politycznego PiS, który wskazał Iwonę Mularczyk jako kandydatkę tego ugrupowania w jesiennych wyborach prezydenta Nowego Sącza.

(JO)