Strona główna Kultura i imprezy

Kultura. Rajdy bez barier

Kultura. Rajdy bez barier

Takich rajdów, organizowanych pod znakiem kultury bez barier, jeszcze w Nowym Sączu i Tarnowie nie było. Fundacja Kultury bez Barier przyjeżdża do obu miast, aby sprawdzić dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami ofertę tamtejszych instytucji kultury.

Wraz z naszymi uczestnikami – z niepełnosprawnością wzroku i słuchu odwiedzimy nowosądeckie i tarnowskie kina i muzea: Kino „Sokół” w Nowym Sączu, Galerię Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz
Kino Millenium w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Wszystko odbędzie się w połowie lipca, a rajd na trasie: Nowy Sącz – Tarnów to druga część projektu „Kultura. Rajdy bez barier” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

Zachęcamy wszystkie osoby chętne (zarówno z niepełno sprawnościami, jak i pełnosprawne) do udziału w pokazach filmowych organizowanych w Nowym Sączu i Tarnowie. Projekcje chcemy podsumować dyskusjami – będzie więc chwila, by podzielić się wrażeniami, by opowiedzieć o tym, co było olśniewające, zaskakujące, inspirujące. Do udziału w dyskusjach zapraszamy wszystkich, naprawdę wszystkich uczestników pokazów.

Dyskusja odbędzie się także po zwiedzaniu Miasteczka Galicyjskiego – wraz z pracownikami instytucji kultury porozmawiamy o potrzebie organizowania wydarzeń bez barier i sposobach udostępniania kultury osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Na wszystkie wydarzenia zapraszamy lokalne środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, przedstawicieli innych instytucji kultury oraz przedstawicieli mediów. Uwaga! Bilety należy kupować w kasach poszczególnych kin. Namiary podajemy poniżej.

Całość projektu podsumujemy zbierając najczęściej zadawane pytania, które nurtują zarówno pracujących w instytucjach przewodników i edukatorów, jak i odbiorców kultury dostępnej oraz skrupulatnie odnotowując odpowiedzi udzielane na poszczególne pytania. Wszystko złoży się na publikację, w której zaprezentujemy zarówno przykłady dobrych praktyk, jak i refleksje/wnioski ze wszystkich debat odbytych w trakcie rajdu.

Plan podróży:

18.07 – Nowy Sącz, Kino Sokół – ul. Jana Długosza 3, 17:00 – Pokaz filmu „Mężczyzna imieniem Ove” (reż. Hannes Holm) oraz dyskusja. Bilet: 1 zł – do zakupienia w kasie kina.

19.07 – Nowy Sącz, Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, 10:00 – Zwiedzanie

Miasteczko Galicyjskie, 15:30 – Zwiedzanie

20.07 – Tarnów, Kino Millenium, Centrum Sztuki Mościce – ul. Traugutta 1, 10:00 – Pokaz filmu „50 wiosen Aurory” (reż. Blandine Lenoir) oraz dyskusja. Bilet: 13 zł – do zakupienia w kasie kina.

tekst nadesłała Fundacja Kultury bez Barier

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama