Strona główna Wczoraj i dziś

Lata 50: Willa w zakopiańskim stylu na Wólkach

Reklama
willa przy ul. Wincentego Pola w Nowym Sączu, lata 50.
Drewniana willa przy ul. Wincentego Pola 18. Lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Najpierw mieliśmy negatyw ze zdjęciem powyżej – drewniany dom, trochę w zakopiańskim, witkiewiczowskim stylu, z tabliczką z numerem 18 i niewidoczną nazwą ulicy. Nie wiedzieliśmy, czy fotografia pochodzi z Nowego Sącza; bardziej pewne było, że zrobiono ją w latach 50. Dopiero potem fragment innego zdjęcia wydał się znajomy:

Nowy Sącz, lata 50. Ulica Wincentego Pola na osiedlu Wólki. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Fotografia bez wątpienia została zrobiona na Wólkach, na ulicy Wincentego Pola. Na dalszym planie są domy stojące do dziś. W oddali dobrze widoczny gmach Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Jagiellońskiej. Drewniana willa z poprzedniego zdjęcia stoi po lewej stronie.

Nowy Sącz ul. Wincentego Pola
Nowy Sącz, ulica Wincentego Pola. Stan z lutego 2018. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Jak do tej pory nie udało nam się ustalić, do kogo należał dom i do kiedy stał przy Wincentego Pola. Dziś, mniej więcej w tym samym miejscu, są dwa budynki: z numerami 18 i 18a.

A może budynek był częścią gospodarstwa rolnego, które po II wojnie światowej pracowało na potrzeby sądeckiego szpitala? Gospodarstwo zajmowało prawdopodobnie działki przy ul. Wincentego Pola, gdzie dziś jest teren Sądeckich Wodociągów (firma, wcześniej pod innymi nazwami, funkcjonuje tu od lat 70.). Liczymy na pomoc i pamięć Czytelników i z niecierpliwością czekamy na informacje w sprawie willi…

(jm)