Strona główna Wiadomości

Liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce stale rośnie. Ale w Nowym Sączu spada

Designed by Freepik

W ciągu ostatniego pół roku liczba legalnie pracujących w Polsce cudzoziemców wzrosła o 100 tysięcy, ale w tym samym czasie w Nowym Sączu i okolicach zmniejszyła się o ponad tysiąc – wynika z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że liczba legalnie pracujących cudzoziemców w naszym kraju stale rośnie. Na koniec września do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było 596,116 tys. obywateli innych państw. Ich liczba wzrosła o ponad 100 tys. w ciągu niespełna pół roku (na koniec kwietnia br. było ich 493,924 tys.). W całej Małopolsce liczba cudzoziemców również wzrosła – pod koniec kwietnia było ich 46,229 tys., obecnie jest 48,223 tys.

Jednak inną tendencję wskazują dane nowosądeckiego ZUS-u i podległych mu jednostek (w Limanowej, Gorlicach, Nowym Targu i Zakopanem). Tutaj liczba zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obcokrajowców na tych terenach zmniejszyła się w niespełna pół roku o 1,3 tys. osób.

Jak podaje ZUS, zdecydowana większość legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie to Ukraińcy (9,5 tysiąca co daje 86 proc. wszystkich zatrudnionych obcokrajowców). Następni w kolejności są Mołdawianie (773), Gruzini (123) i Białorusini (99). W regionie jest też sporo legalnie pracujących obywateli Nepalu (70) i niemal tyle samo Słowaków (69).

– Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w kraju i w regionie jest trudna do oszacowania gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno” – zastrzega Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce podkreślając jednocześnie korzyści z legalnego zatrudnienia.

– Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalne jest zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych cudzoziemców, którzy mają gwarancję, że w razie wypadku czy choroby mogą korzystać ze świadczeń. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce wciąż wiąże się z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu – mówi rzeczniczka ZUS.

(iw)

Reklama