Strona główna Wiadomości

Likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza (na razie) nie będzie

Reklama
przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu
Protestujący przeciw zamiarowi likwidacji SP nr 1. Fot. UMNS

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel po protestach nauczycieli i rodziców na razie zrezygnował z koncepcji likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza. Choć prezydent wycofał projekt uchwały w tej sprawie, radni na wtorkowej sesji Rady Miasta i tak prowadzili dyskusję na ten temat i gremialnie krytykowali pomysł.

Szkoła Podstawowa nr 1 według zamiarów władz miała zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2019. Zgodnie z tą koncepcją uczniowie trafiliby do niedalekiej SP nr 2. W uzasadnieniu projektu uchwały zwracano uwagę na aspekty ekonomiczne m.in. mało liczne klasy oraz niewykorzystane sale w budynku.

We wtorek rano władze miasta przedstawiły raport o stanie szkół. – Średnio w Nowym Sączu do edukacji jednego dziecka dokładamy kwotę 1727 zł, w SP nr 2 – 1312 zł. Natomiast w SP nr 1 jest to kwota 10 tys. 812 zł. (…) Jeżeli mamy informację, że w ciągu najbliższych 6 lat będziemy musieli do tej szkoły dopłacić 8 mln zł, to pojawia się pytanie, czy nie lepiej przeznaczyć te środki na inne cele związane z oświatą – mówił m.in. Ludomir Handzel.

Fragment prezentacji przygotowanej przez władze miasta.

Prezydent podkreślił również, że nie zgodzi się na to, aby “za pomocą nowosądeckich dzieci uprawiać politykę”.

Przed sesją Rady Miasta przed ratuszem protestowali nauczyciele i rodzice dzieci uczących się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu. “SP 1 nie oddamy, prezydenta odwołamy” – głosił jeden z transparentów. Podkreślano m.in. brak konsultacji pomysłu likwidacji szkoły oraz jej olbrzymie tradycje.

– Chcę podkreślić, że połączenie Szkoły Podstawowej numer 1 ze Szkołą Podstawową numer 2 to najlepsze rozwiązanie dla dzieci i dla miasta Nowego Sącza. Informuję państwa, że najbliższa zmiana związana z siecią szkół w Nowym Sączu będzie możliwa dopiero od pierwszego września 2020 roku. Będziemy przez ten czas dalej przekonywać państwa, że rozwiązanie połączenia tych szkół jest najbardziej optymalne – mówił do protestujących prezydent Ludomir Handzel.

Mimo, że prezydent zapowiedział wycofanie projektu uchwały o zamiarze likwidacji SP nr 1, protestujący zasiedli w sali obrad, a radni przeprowadzili dyskusję na temat tego pomysłu.

– Prezydent ściąga punkt tymczasem ten punkt jest wprowadzany po to tylko, żeby dyskutować a nie żeby cokolwiek uchwalić. Jeśli ktoś się wycofuje z takiego czy innego działania to po co się debatuje? – skomentował dyskusję na sesji radny Leszek Zegzda w wypowiedzi dla Radia RDN Nowy Sącz.

(JO)