Strona główna Wiadomości

Lista 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost: w Sączu majątki bez zmian

lista 100 najbogatszych Polaków WprostDoroczna lista 100 najbogatszych Polaków sporządzona przez tygodnik Wprost nie przynosi znaczących zmian jeśli chodzi o pozycje i majątki krezusów z Nowego Sącza i okolic.

Ryszard Florek, właściciel Fakro, został umiejscowiony na 21. pozycji – to jego najwyższa pozycja w historii zestawienia tworzonego przez tygodnik już od początku lat. 90. (Florek po raz pierwszy pojawił się na liście w 2001 roku na 56. miejscu, w zeszłym roku był 24.). Według redakcji nie zmienił się jego majątek – tak jak w zeszłym roku oszacowano go na 1,2 mld zł.

„Jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie przedsiębiorców na naszej liście. Propaguje ideę kapitału społecznego, zachęca do współpracy całego społeczeństwa w ramach budowania silnej Polski. W Nowym Sączu prowadzi firmę FAKRO. To drugi największy producent okien dachowych na świecie. W jego fabrykach co roku powstają okna dachowe i inne produkty, które sprzedaje w ponad 50 krajach. Zatrudnia ponad 3,3 tys. osób. Pracują w 12 spółkach produkcyjnych i 16 oddziałach dystrybucji zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. W dwie dekady prześcignął całą polską konkurencję i z małego zakładu zrobił globalnego giganta branży (…)” – pisze o Florku tygodnik.

Na 36. miejscu listy znalazł się Kazimierz Pazgan z majątkiem szacowanym na 900 mln zł (rok temu 37. z majątkiem ocenianym na 820 mln zł). „W jego zakładach codziennie produkuje się ponad 500 t gotowych wyrobów z kurczaka. Mięso z Konspolu ląduje w menu najpopularniejszych sieci restauracji w kraju, ale 68-letni Kazimierz Pazgan mocno stawia też a eksport (…) Pazgan powoli wycofuje się z biznesu. Stery w firmie przejęły jego dzieci” – podaje Wprost.

Józef i Marian Koralowie na liście najbogatszych Polaków 2016 są na 77. pozycji. Ich majątek, tak jak w zeszłym roku, oszacowano na 350 mln zł (wtedy byli na 85. miejscu). Koralowie najwyżej na liście Wprost byli w 2010 roku – na 18. miejscu, z majątkiem ocenionym aż na 1,2 miliarda złotych.

W setce najbogatszych jest jeszcze twórca Optimusa Roman Kluska – na 82. miejscu z majątkiem 340 mln zł (tak samo szacowano Kluskę rok i dwa lata temu). W latach 1995 – 1998 Kluska w rankingach Wprost był umieszczany w pierwszej dziesiątce.

Na liście tygodnika na 15. pozycji, z majątkiem ocenianym na 1,5 mld zł znalazł się Zbigniew Jakubas, właściciel 44 procent akcji nowosądeckiego Newagu. Choć to nie nasz producent taboru kolejowego daje największe zyski Jakubasowi – ważniejsze jego inwestycje to m.in. Menica Polska, Netia i szereg nieruchomości w całym kraju.

Pierwsze miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost zajmują Dominika i Sebastian Kulczykowie, dzieci zmarłego w ubiegłym roku Jana Kulczyka, z majątkiem 16,5 mld zł. Drugi, jak już od wielu lat, jest Zygmunt Solorz-Żak (10,9 mld zł), właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu, a trzeci Michał Sołowow (6,5 mld zł), m.in. główny akcjonariusz chemicznego Synthosu.

(iw), źródło Wprost

Reklama