Strona główna Wiadomości

Lista 100 Najbogatszych Polaków Tygodnika Wprost: Z sądeczan najwyżej Ryszard Florek

Ryszard Florek na liście WprostWedług opublikowanej w poniedziałek przez Tygodnik Wprost dorocznej Listy 100 Najbogatszych Polaków, najzamożniejszym mieszkańcem Nowego Sącza (lub robiącym tutaj interesy) jest Ryszard Florek. Założyciel i właściciel firmy Fakro, światowego wicelidera w produkcji okien dachowych, został sklasyfikowany na 28. miejscu z majątkiem oszacowanym na 1,36 mld zł.

Ryszard Florek był już wyżej na liście Wprost (21. w 2016 oraz 24. rok wcześniej) ale przypuszczalna wartość jego majątku jest najwyższa w kilkunastoletniej historii jego obecności na liście tygodnika (Florek po raz pierwszy pojawił się w zestawieniu w 2001 roku na 56. miejscu).

„Jeden z niewielu bohaterów naszej listy, który oprócz prowadzenia biznesu angażują się w działalność edukacyjną. Promuje idee racjonalizmu gospodarczego (…) Fakro zatrudnia ponad 3,3 tys. osób, które pracują w 12 spółkach produkcyjnych i 16 oddziałach dystrybucyjnych zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce” – pisze Wprost w notce poświęconej Florkowi.

Po raz pierwszy na liście nie znalazł się Kazimierz Pazgan (notowany od jej pierwszego wydania w 1990 roku). Zamiast niego na 79. pozycji znalazły się jego dzieci: Magdalena Pazgan i Konrad Pazgan, z majątkiem szacowanym na 450 mln zł każde.

– Syn Kazimierza Pazgana, twórcy nowosądeckiego Konspolu, jednego z największych przetwórców mięsa drobiowego w Europie. Kilka lat temu został szefem spółki, teraz dostał również połowę udziałów w rodzinnej firmie. W biznesie pomaga mu siostra Magdalena. W zeszłym roku Konspol przekroczył okrągły miliard złotych przychodów – czytamy w omówieniu Listy 100 Najbogatszych Polaków.

98. miejsce listy zajmuje Roman Kluska, przed laty założyciel nowosądeckiej firmy Optimus, obecnie producent serów w gospodarstwie w Łosiu pod Krynicą (sprzedaje je przez spółkę Prawdziwe Jedzenie). Jego majątek oszacowano na 340 mln zł (taka sama kwota podawana jest przez redakcję już piąty rok z rzędu. W latach 1995 – 1998 Kluska w rankingach Wprost był umieszczany w pierwszej dziesiątce.

Niespodzianką może być brak na liście braci Koral (w zeszłym roku umieszczono ich na 67. miejscu z przypuszczalnym majątkiem wartym 579 mln zł). Warto przypomnieć, że Józef i Marian Koralowie  w 2010 roku byli na 18. miejscu, z majątkiem ocenionym aż na 1,2 miliarda złotych.

Najbogatszym Polakiem, według Tygodnika Wprost, jest Michał Sołowow (z majątkiem 10,8 mld zł), kontrolujący m.in. spółkę Synthos, trzeciego światowego producenta kauczuków syntetycznych oraz kilkanaście innych firm z branży nowych technologii, wyposażenia wnętrz nawet gastronomii (bary North Fish).

Drugie miejsce na Liście 100 Najbogatszych Polaków 2018 zajął Zygmunt Solorz (9,1 mld zł), największy udziałowiec m.in. Cyfrowego Polsatu. Na trzecim miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie, dzieci zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka. Ich majątek oceniono po 7,1 mld zł każde.

(iw)

Reklama