Strona główna Wiadomości

Lista 100 najbogatszych Polaków: w Sączu najwyżej Florek

lista Wprost Ryszard Florek 24 miejsceGdyby listę 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost ograniczyć tylko do mieszkańców Nowego Sącza i okolic, to najbogatszym obywatelem miasta okazałby się Ryszard Florek, właściciel firmy Fakro.

Florek znalazł się na 24. miejscu tegorocznej listy 100 najbogatszych, z majątkiem szacowanym przez redakcję na 1,2 mld zł. To najwyższa pozycja Ryszarda Florka w historii tego zestawienia tworzonego przez tygodnik już od początku lat. 90. (Florek po raz pierwszy pojawił się w zestawieniu w 2001 roku na 56. miejscu). W zeszłym roku twórcę Fakro sklasyfikowano dwa miejsca niżej, ze zbliżonym majątkiem do obecnych szacunków.

Twórca nowosądeckiego Fakro, drugiego największego producenta okien dachowych na świecie. W jego fabrykach co roku powstaje pół miliona okien dachowych, które sprzedaje w 60 krajach. Zatrudnia ponad 3,3 tys. osób. Pracują w 12 spółkach produkcyjnych i 16 oddziałach dystrybucji zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce – tak m.in. charakteryzuje Florka tygodnik Wprost.

Na 37. miejscu umieszczono Kazimierza Pazgana, twórcę potęgi Konspolu (dwa miejsca niżej niż w ubiegłym roku). Jego majątek oszacowano podobnie jak w 2014 roku, na 820 mln zł. Pazgan na liście Wprost najwyżej klasyfikowany był w latach 90. ubiegłego wieku (1990 – 15. miejsce, 1992 i 1996 – 20.)

Na 85. pozycji listy 100 najbogatszych Polaków tygodnik Wprost umieścił Józefa i Mariana Koralów, oceniając ich majątek na 350 mln zł. To nieznacznie wyżej, niż rok temu (91. miejsce) ale wciąż daleko do pozycji zajmowanej jeszcze kilka lat temu. W 2010 roku umieszczono ich na 18. miejscu z majątkiem szacowanym na 1,2 miliarda złotych.

W pierwszej setce listy najbogatszych – na 86. miejscu – znalazł się również Roman Kluska, kiedyś założyciel nowosądeckiej komputerowej firmy Optimus, obecnie hodowca owiec i producent serów w gospodarstwie w Łosiu pod Krynicą. Wprost oszacował majątek Kluski na 340 mln zł (podobnie jak w ubiegłym roku, wtedy dało mu to o miejsce wyższą pozycję. W latach 1995 – 1998 Kluska w rankingach „Wprost” był umieszczany w pierwszej dziesiątce.

Na liście jest także robiący interesy w Nowym Sączu (właściciel większościowego pakietu akcji Newagu) Zbigniew Jakubas. Majątek biznesmena (który w 2003 roku za 6 mln zł kupił nowosądeckie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, przekształcił w Newag S.A., zainwestował 130 mln zł i w 2013 roku wprowadził na giełdę) oszacowano na 1,6 mld zł, co dało mu 16. pozycję.

Pierwsza trójka na liście 100 najbogatszych Polaków jest taka sama, jak w latach ubiegłych. Pierwszy jest Jan Kulczyk z majątkiem oszacowanym na 16 mld zł (3 mld zł więcej niż w zeszłym roku, m.in. dzięki zakupowi w zeszłym roku od Skarbu Państwa spółki Ciech za 620 mln zł, a która dziś wyceniana jest już na 1,5 mld zł). Drugie miejsce zajmuje właściciel m.in. Polsatu i operatora sieci komórkowej Plus Zygmunt Solorz-Żak. Oszacowano go na 12,5 mld zł. Na trzeciej pozycji jest znów Michał Sołowow (8,3 mld zł). Kielecki biznesmen jest właścicielem m.in. producenta podłóg Barlinek czy sieci sklepów Komfort.

(iw)

Reklama