Strona główna Wiadomości

Lista 100 Najbogatszych Polaków Wprost 2017: jak co roku czterech sądeczan

Najbogatszym mieszkańcem Nowego Sącza i okolic jest Kazimierz Pazgan – tak przynajmniej wynika z dorocznego zestawienia 100 Najbogatszych Polaków, sporządzonego przez tygodnik Wprost.

Kazimierz Pazgan znalazł się w tym roku na 41. miejscu sporządzanego od początku lat 90. zestawienia – najwyżej spośród sądeckich milionerów.Oszacowano jego majątek, podobnie jak w zeszłym roku, na 900 mln zł (wtedy dało mu to 36. pozycję).

„Jego nowosądecki Konspol to jeden z największych przetwórców mięsa drobiowego w Europie. Miesięcznie jest w stanie wyprodukować 15 tys. gotowych wyrobów z kurczaka. Chociaż nadal ma w ręku tytuł prezesa, zarządzanie firmą przekazał swojemu synowi Konradowi. Jego córka Magdalena (…) jest adwokatem i przewodniczącą rady nadzorczej Grupy Konspol. Razem z ojcem pilotuje inwestycje zagraniczne” – piszą dziennikarze Wprost.

W 2016 roku wyżej od Pazgana był Ryszard Florek, tym razem jest odwrotnie – na tegorocznej liście 100 twórca Fakro sklasyfikowany został na 60. pozycji. Redakcja oszacowała majątek Florka na 900 mln zł (w zeszłym roku był na 21. pozycji z przypuszczalnym majątkiem w wysokości 1,2 mld zł).

„Zatrudnia ponad 3,3 tys. osób, które pracują w 12 spółkach produkcyjnych i 16 oddziałach dystrybucyjnych zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Pod koniec ubiegłego roku Florek wszedł też w nową branżę. Uruchomił firmę Woolmed, która produkuje wełnianą odzież o właściwościach leczniczych i rehabilitacyjnych” – czytamy we Wprost.

67. miejsce przypisano Józefowi i Marianowi Koralom z majątkiem szacowanym na 579 mln zł (rok temu byli na 77. pozycji z 350 mln zł majątku). To spory wzrost ale warto pamiętać, że Koralowie w 2010 roku byli na 18. miejscu, z majątkiem ocenionym aż na 1,2 miliarda złotych.

Roman Kluska, twórca słynnego przed laty Optimusa ma majątek szacowany przez Wprost na 340 mln zł (czwarty rok z rzędu na tę samą kwotę). W latach 1995 – 1998 Kluska w rankingach Wprost był umieszczany w pierwszej dziesiątce. „Odszedł od twardego biznesu i zajął się swoim hobby, czyli produkcją ekologicznej żywności” – piszą o nim twórcy zestawienia.

W czołówce Listy 100 Najbogatszych Polaków Wprost bez zmian. Pierwsi są Dominika i Sebastian Kulczykowie, dzieci zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka. Ich majątek oceniono aż na 15,5 mld zł. Od lat na drugim miejscu notowany jest Zygmunt Solorz-Żak (11,5 mld zł), właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu, a trzeci Michał Sołowow (8,3 mld zł), m.in. główny akcjonariusz chemicznego Synthosu. Natomiast posiadający 44 proc. akcji nowosądeckiego Newagu Zbigniew Jakubas został umieszczony przez redakcję Wprost na 20. miejscu listy najbogatszych Polaków (z łącznym majątkiem 1,7 mld zł).

(iw), źródło: Wprost

Reklama