Strona główna Twoje miasto

Listopadowe Światło Pamięci

Listopadowe Światło Pamięci

W pierwsze dni listopada pamiętamy o naszych najbliższych, którzy już odeszli. Nasza pamięć należy się wszystkim, którzy przez wieki współtworzyli naszą historię i nasze miasto.

W tym roku, z racji 500 lecia Reformacji, chcemy pamiętać o zapomnianych cmentarzach i grobach Ewangelików. Odwiedzajmy cmentarze w Nowym Sączu i Stadłach, zapalmy znicze na opuszczonych grobach, na nekropoliach wokół Nowego Sącza.

Po raz piąty zapraszamy do udziału w akcji „Listopadowe Światło Pamięci”. Apelujemy aby od 31 X do 2 XI zapalać znicze na starym żydowskim cmentarzu (ul. Piotra Skargi) i cmentarzu ewangelickim (ul. Orkana). Niech zapalone światło będzie symbolem pamięci oraz niech przypomni nam wszystkim o tych miejscach.

1 i 2 XI będzie otwarty także nowy cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej. Na nekropolii spoczywają nie tylko Żydzi ale także katolicy, którzy w czasie wojny zostali tam rozstrzelani. Pośród nich jest wielu bohaterów, którzy pomagali w czasie wojny Żydom. Za swoje poświęcenie zapłacili najwyższą cenę – życie.

Zapraszamy do wspólnej pamięci!

tekst i zdjęcie nadesłane przez organizatorów

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama