Strona główna Wczoraj i dziś

Lwowska u wylotu Naściszowskiej

Widok z ul. Lwowskiej na Naściszowską. Fot. archiwum prywatne

Zdjęcie zrobione prawdopodobnie na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Nieznany nam fotograf stał na ul. Lwowskiej i obiektyw skierował w stronę ulicy Naściszowskiej. Niemal z tego samego miejsca (i być może przez tę samą osobę) zostało zrobione zdjęcie publikowane u nas niedawno – z widokiem na Lwowską w stronę Rynku (do obejrzenia tutaj).

Po prawej okazały budynek przy ul. Lwowskiej 59, często nazywany domem Sieradzkiego lub kamienicą Sieradzkich. Na parterze wejście do sklepu Mojżesza Holzera (był szanowanym w mieście kupcem, urodził się w Nowym Sączu w 1870 roku).

W kamienicy w latach 1943 – 44 działała Państwowa Szkoła Handlowa (przeniesiona tu z Białego Klasztoru). W drugiej połowie XX w. mieściło się w niej pogotowie opiekuńcze (od 2000 roku jako Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych) z placówką interwencyjną; umieszczono tu także Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 3.

W latach dwutysięcznych przy Lwowskiej 59 działała także Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa przekształcona potem w Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości (zakończyła działalność kilka lat temu). Od tego czasu kamienica stoi pusta. Według zapowiedzi władz miejskich i wojewódzkich, ma w najbliższych latach zostać odremontowana i przekazana na siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (wraz z funkcją wystawienniczą i magazynową).

Wylot ulicy Naściszowskiej, po prawej kamienica Lwowska 59. Stan z listopada 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

(jm)