Strona główna Wiadomości

Małopolska znów dusi się w smogu. Dopuszczalne normy przekroczone! [MATERIAŁ PROMOCYJNY]

Reklama

Temat smogu wraca praktycznie bez przerwy. Nic dziwnego – jego stężenie w okresie zimowym jest na tyle wysokie, że w wielu regionach Polski powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia. Jesteśmy w tej mierze niechlubnym „liderem” na mapie Europy i niestety, pomimo starań lokalnych władz i podejmowania przez kolejne miasta uchwał antysmogowych, trudno o optymizm na najbliższe lata.

Czym właściwie jest smog?

W największym skrócie jest to efekt dużego zanieczyszczenia powietrza połączonego z określonymi warunkami pogodowymi: dużym zamgleniem, a jednocześnie brakiem wiatru, który mógłby rozwiewać zawiesiny. Jedno z drugim sprawia, że pyły długo pozostają w powietrzu, co niestety nie tylko znacząco wpływa na ograniczenie widoczności, lecz również na zdrowie wszystkich, którzy są narażeni na ich wdychanie.

Dwa rodzaje smogu

Smog generalnie dzieli się na dwa typy. Jeden to smog typu Los Angeles, występujący głównie w regionach subtropikalnych. Drugi to tak zwany smog londyński, z którym mamy do czynienia właśnie w Polsce pojawiający się w chłodniejsze pory roku, zwykle od listopada.

Smog w Polsce

Jak już wspomnieliśmy, nasz kraj na tle Europy pod względem narażenia ludności na kontakt ze smogiem wyróżnia się bardzo negatywnie. Gdy Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła raport na temat pięćdziesięciu miast Unii Europejskiej o największym poziomie pyłu PM 2,5 w powietrzu w skali roku, okazało się, ze aż trzydzieści trzy spośród nich jest właśnie z naszego kraju!
Wśród dziesiątki najbardziej narażonych miejscowości, cztery znajdują się w województwie śląskim (z Żywcem i Pszczyną na czele), jedna w łódzkim (Opoczno), a pięć w małopolskim (między innymi Kraków i Nowy Sącz).
Problem nasila się szczególnie po spadku temperatur do poziomu zera stopni Celsjusza lub mniej. Powód jest prosty – ludzie wtedy zaczynają palić w piecach, co w przypadku dużej liczby nisko położonych kominów jest źródłem tak zwanej niskiej emisji. W połączeniu z niską jakością stosowanego opału efekt jest fatalny.

Wpływ na zdrowie

Częsta ekspozycja na smog powoduje cały szereg problemów zdrowotnych. Zmniejsza się ogólna pojemność płuc (a co za tym idzie ogólny stan kondycji), rośnie też ryzyko astmy i skłonność do nabywania alergii. Wzrasta również ryzyko pojawiania się nowotworów, a dodatkowo mogą pojawić się również problemy z niedokrwieniem serca. Szczególnymi grupami ryzyka są przy tym dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze, ale i pozostałe osoby nie powinny bagatelizować problemu.

Jak się bronić przed smogiem?

maska antysmogowa do biegania DragonMaskNajlepiej oczywiście nie narażać się na kontakt z nim, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Wychodząc na zewnątrz warto stosować osłonę twarzy. W najprostszej formie może to być choćby chusta, ale w praktyce daje ona znacznie mniej, niż specjalne maski. Te można podzielić na proste, nadające się do kilkurazowego użytku lub te lepiej skonstruowane, zapewniające lepszą skuteczność, jak maska antysmogowa do biegania DragonMask, szczególnie przydatna dla osób, które faktycznie muszą spędzić trochę więcej czasu na zewnątrz, a nie chcą niepotrzebnie podrażniać swoich płuc.
(materiał promocyjny)
Reklama