Strona główna Twoje miasto

Marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie

Nowy Sącz marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie

Ulicami Nowego Sącza przeszedł marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie. Po raz piąty zorganizowała go Renata Rosłaniec ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz liczne grono wolontariuszy. Marsz odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Kolor niebieski jest symbolem autyzmu, dlatego wśród maszerujących ta barwa była widoczna.

Marsz wyruszył ze Starej Sandecji przy Alejach Wolności, a poprowadziła go Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Uczestniczyli w nim motocykliści z Forum Sącz Bikers oraz kierowcy aut terenowych z Grupy 4×4. Wśród maszerujących był strongman Tomasz Kowal, który każdego roku popiera akcję. W tradycyjnych ukraińskich strojach zaprezentowały się dzieci z zespołu folklorystycznego Małe Lewki ze Lwowa, które przyjechały do Nowego Sącza na zaproszenie Fundacji Bratnia Dusza.

Przemarsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie zakończył się pod ratuszem, gdzie na wszystkich czekało sporo atrakcji, między innymi występy artystyczne, możliwość przejażdżki motocyklem, zabawy z przebierańcami z grupy Animaniak, wata cukrowa i popcorn oraz tort z fajerwerkami.

Głównymi bohaterami nowosądeckiej akcji były dzieci i młodzież dotknięte różną formą autyzmu, ich rodziny oraz osoby, które na co dzień je wspierają: nauczyciele czy terapeuci. Wśród uczestników byli także radni miejscy oraz zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Tomasz Michałowski.

Ustanowienie Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie miało na celu podnoszenie wiedzy na temat autyzmu. Chodzi przede wszystkim o to, aby społeczeństwo dostrzegało ludzi dotkniętych autyzmem, tolerowało i pomagało im w codziennym funkcjonowaniu. Osoby dotknięte autyzmem, mimo swojej odmienności i innego postrzegania świata, są jednymi z nas. Tymczasem wiedza na temat problemów z jakimi się borykają te osoby oraz ich rodziny, jest ciągle zbyt mała.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl