Strona główna Wiadomości

MCK Sokół rozpoczyna przebudowę i modernizację największej sali

Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Widok od strony ul. Sobieskiego / Kościuszki. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Największa w Małopolskim Centrum Kultury Sokół sala widowiskowo-kinowa (im. Lucjana Lipińskiego) w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie zmodernizowana, przebudowana oraz wyposażona w wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę remontu.

Przebudowa, która niebawem się rozpocznie, to część projektu „Modernizacja siedziby Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz wyposażenie w nowe technologie wzmacniające ofertę kulturalną”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. MCK Sokół ogłosiło, że wykonawcą wyłonionym w przetargu została firma Malbud z Nowego Sącza. Wykonawca zaoferował 1,95 mln zł.

Prace modernizacyjne zaplanowano na wakacje. W ich ramach przewidziano m.in. przebudowę podniszczonej kilkunastoletnią eksploatacją widowni sali im. Lipińskiego. Wymienione zostaną wszystkie fotele amfiteatru – mają być nieco mniejsze od obecnych, ale bardziej wygodne i ergonomiczne. Ponieważ odstępy między rzędami zostaną poszerzone, zmniejszy się nieco ilość miejsc (do 314). Sala zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (likwidacja barier, specjalne miejsca) oraz wyposażenia w urządzenia ułatwiające odbiór osobom niedowidzącym i niedosłyszącym (system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną).

Sala im. Lucjana Lipińskiego w MCK Sokół w Nowym Sączu
Widok ze sceny na Salę im. Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Wkrótce wyposażenie sali zostanie zmodernizowane. Fot. archiwum MCK Sokół

Największa sala „Sokoła” zyska również nowe oświetlenie sceniczne oraz – już w ramach osobnego postępowania – kompletny system nagłośnienia.

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu jest samorządową instytucją kultury województwa małopolskiego. Funkcjonuje w wyremontowanym i rozbudowanym na przełomie XX i XXI wieku budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Długosza. Największa sala obiektu nosi imię Lucjana Lipińskiego – budowniczego Sokolni i pierwszego prezesa sądeckiego „Sokoła”, a w latach 1894 – 1899 także burmistrza Nowego Sącza. W sali, wraz z miejscami na balkonach, mieści się niemal 400 widzów. Odbywają się koncerty, spektakle teatralne, konferencje oraz projekcje Kina Sokół.

(JO)

O historii TG Sokół przeczytasz w tekście 130 lat nowosądeckiego „Sokoła”
Reklama