Strona główna Kultura i imprezy

MCK Sokół: „Wiedźmin. Turbolechita” – spektakl Teatru Nowego w Krakowie

Wiedźmin. Turbolechita - spektakl Teatru Nowego w Krakowie

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza 27 października o godz. 19.00 na spektakl Teatru Nowego w Krakowie pt.: Wiedźmin. Turbolechita. Jest to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. To rzecz o nas.

Reżyseria: Piotr Sieklucki
Tekst: Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek laureat Paszportu Polityki, finalista Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, autor głośnej Siódemki i Rzeczpospolitej Zwycięskiej, tym razem rozprawi się z polskością i całym zestawem cech jej towarzyszącym w tekście dramatycznym.

Na scenie pojawi się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawi się ON – wyczekiwany od pokoleń mesjasz, zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwa polska krew. Janusz. Słowianin. Turbolechita. To w nim są pokładane wszystkie nadzieje, on, jako jedyny wędrując przez krainy istniejące i nieistniejące, spotykający na swojej drodze prawdziwe monstra, osobliwe figury, wynaturzone postaci zrobi porządek i wprowadzi zmianę, dobrą zmianę.

() „Wiedźmin. Turbolechita” w reżyserii Piotra Siekluckiego na podstawie tekstu Ziemowita Szczerka to spektakl wymagający popkulturowej erudycji, a więc w pewnym stopniu hermetyczny. Szczerek nie jest zainteresowany uniwersalizacją Geralta z Rivii (). Czyni więc głównego bohatera wiedźmińskiej sagi zmutowanym Polakiem, pogromcą społeczno-historyczno-politycznych potworów – Lechitą.
Dominik Gac / teatralny.pl

Spektakl odbędzie się w ramach projektu Teatr Polska.

Wcześniej o godz. 17.00 w sali im. Romana Sichrawy MCK SOKÓŁ odbędą się warsztaty z emisji i pracy z głosem. Warsztaty skierowane są do osób, które na co dzień zawodowo pracują z głosem, często w trudnych warunkach (nauczyciele, wykładowcy, instruktorzy zajęć), ale także dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności lub ich zainteresowania związane są z emisją głosu (wokal, aktorstwo).

Na spektakl wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek, dostępnych od 27 września w kasie MCK SOKÓŁ oraz online. Trwają zapisy na warsztaty. Szczegóły na stronie www.mcksokol.pl.

TEATR POLSKA

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

materiał przygotowany przez MCK Sokół
Reklama