Strona główna Wiadomości

MDA rozpoczęły prace przygotowawcze do budowy nowego dworca autobusowego

MDA w Nowym Sączu
Budynek dworca autobusowego w Nowym Sączu został oddany do użytku pod koniec lat 50. XX w. Fot. TK / Twój Sącz

Małopolskie Dworce Autobusowe, po kilku latach zwlekania, rozpoczynają budowę nowego dworca autobusowego w Nowym Sączu. Spółka poinformowała serwis Twój Sącz, że już „rozpoczęła prace przygotowawcze dla potrzeb zaplecza budowy oraz dworca tymczasowego”. MDA na razie nie podają żadnych konkretnych dat ani nie informują o wybranym sposobie finansowania inwestycji.

Należąca w większości do Samorządu Województwa Małopolskiego spółka MDA, która zarządza nowosądeckim dworcem autobusowym przy placu Dąbrowskiego, po raz pierwszy zapowiedziała budowę nowego budynku do odprawy pasażerów jeszcze pod koniec 2014 roku obiecując rozpoczęcie inwestycji w roku 2015. Potem kilkakrotnie ten termin przesuwano. Dopiero we wrześniu 2017 rozpoczęto roczny remont, ale tylko płyty manewrowej wraz z wiatami przystankowymi nowosądeckiego dworca.

Na przełomie roku 2018 i 2019, MDA rozpoczęły poszukiwania dzierżawcy terenu dworca, który byłby zobowiązany do wybudowania terminala odpraw według gotowego projektu. Małopolskie Dworce Autobusowe oczekiwały, że inwestor zagospodaruje budynek według własnej koncepcji, oddając jedynie spółce 80 m kw na potrzeby obsługi dworca.

Wizualizacja projektu budowy nowego dworca: widok od strony al. Wolności. Fot. materiały inwestora

MDA, które w 2012 roku kupiły dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz, mają od 2015 roku pozwolenie na budowę nowego obiektu. Projekt zakłada wyburzenie obecnego parterowego budynku oddanego do użytku pod koniec lat 50. i powstanie w jego miejsce obiektu o powierzchni użytkowej 1500 m kw. Na poziomie 0 zaplanowano lokale usługowe wraz ze sklepem wielkopowierzchniowym oraz toaletami. Poziom 1 to pomieszczenia biurowe i techniczne. Poziom 2 przeznaczony jest na restaurację z dwoma tarasami.

Okazuje się, że spółka właśnie rozpoczyna prace związane z przygotowaniem do budowy. Zawieszona już na ścianie dworca tablica informacyjna podaje, że będzie to „rozbiórka budynku istniejącego z infrastrukturą techniczną oraz budowa budynku usługowego z parkingiem zadaszonym wraz z instalacją  wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu”.

Jak nas poinformowała Agnieszka Ślusarczyk z MDA S.A., realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. – MDA S.A. rozpoczęła prace przygotowawcze dla potrzeb zaplecza budowy oraz dworca tymczasowego – powiedziała nam Ślusarczyk. Nie odpowiedziała jednak na pytania kiedy rozpocznie się rozbiórka obecnego budynku ani kiedy należy się spodziewać rozpoczęcia budowy nowego gmachu.

Małopolskie Dworce Autobusowe nie odpowiedziały nam również na pytania o to, czy znalazły poszukiwanego dzierżawcę, który wybuduje obiekt, czy zrealizują go z własnych środków czy może znaleziono jeszcze inne rozwiązanie. Szacunkowy koszt budowy według opracowania inwestora z połowy 2017 roku to około 14 mln zł.

Małopolskie Dworce Autobusowe zarządzają dworcami w Krakowie oraz Nowym Sączu. Z dawnego dworca PKS przy Placu Dąbrowskiego odprawiane jest około 400 kursów dziennie.

(JO)