Strona główna Wiadomości

MDA nie chcą już same stawiać nowego dworca autobusowego. Szukają inwestora który im go zbuduje

Wizualizacja: materiały inwestora

Zarządzająca nowosądeckim dworcem autobusowym przy placu Dąbrowskiego spółka Małopolskie Dworce Autobusowe, która od czterech lat zapowiadała samodzielną budowę nowego, futurystycznego budynku do odprawy pasażerów, zmienia koncepcję inwestycji. Rozpoczęła poszukiwania chętnego, który w zamian za przyszłe zyski z najmu powierzchni komercyjnych, wybuduje nowy obiekt.

Należąca w większości do Samorządu Województwa Małopolskiego spółka MDA po raz pierwszy zapowiedziała budowę nowego dworca w Nowym Sączu jeszcze pod koniec 2014 roku obiecując rozpoczęcie inwestycji w roku 2015. Potem kilkakrotnie ten termin przesuwano. Dopiero we wrześniu 2017 rozpoczęto roczny remont jedynie płyty manewrowej wraz z wiatami przystankowymi nowosądeckiego dworca. Spółka od tego czasu nie ujawniała już zamiarów inwestycyjnych w naszym mieście.

Jak się okazuje MDA obecnie poszukują dzierżawcy terenu dworca, który będzie zobowiązany do wybudowania terminala odpraw według gotowego projektu. Małopolskie Dworce Autobusowe oczekują, że inwestor zagospodaruje obiekt według własnej koncepcji, oddając jedynie spółce 80 m kw na potrzeby obsługi dworca.

Fot. Materiały MDA

MDA, które w 2012 roku kupiły dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz, mają od kilku lat pozwolenie na budowę nowego obiektu.

Obecny parterowy budynek powstał pod koniec lat 50. XX w. Projekt zakłada jego wyburzenie i powstanie w tym miejscu obiektu o powierzchni użytkowej 1500 m kw. Na jego poziomie 0 przewidziano lokale usługowe wraz ze sklepem wielkopowierzchniowym oraz toaletami. Poziom 1 to pomieszczenia biurowe i techniczne. Poziom 2 według planów przeznaczony jest na restaurację z dwoma tarasami.

MDA Nowy Sącz projekt wizualizacja
Wizualizacja: materiały inwestora

Według informacji podanych przez MDA, szacunkowy koszt budowy według opracowania z połowy 2017 roku to około 14 mln zł.

(JO)