Strona główna Wiadomości

Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. w upadłości

spółka Miasteczko Multimedialne zarządza MMC Brainville
MMC Brainville przy ul. Myśliwskiej w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu – poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa. Wniosek o ogłoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik; został rozpatrzony na posiedzeniu niejawnym 19 października br.

Sąd wyznaczył syndyka masy upadłościowej. – Postępowanie jest obecnie na etapie zgłaszania wierzytelności przez wierzycieli, którzy mają na to 30 dni od dnia ogłoszenia postanowienia – powiedziała PAP Grażyna Rokita z zespołu prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Koncepcja powstania „miasteczka multimedialnego” jako parku technologicznego zrodziła się w 2006 roku na WSB-NLU w Nowym Sączu. W 2010 roku zdobyto dofinansowanie w wysokości 95 milionów złotych netto w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (łączna wartość inwestycji to 111,7 mln zł netto). Tego samego roku rozpoczęto budowę infrastruktury przy ulicy Myśliwskiej. Jako pierwszy termin otwarcia podawano wrzesień 2012 roku. Nie doszło do niego z powodu ogłoszenia upadłości przez generalnego wykonawcę, katowicką firmę Budus.

W 2013 roku dokończenia inwestycji podjęło się konsorcjum firm Cerbud z Nowego Sącza i Pietras z Tarnowa. Jeszcze przed uroczystym otwarciem nieukończonego obiektu (odbyło się w połowie maja 2014 r.) doszło do sporu o zapłatę wykonawcom prac należności, a kilka tygodni później Miasteczko Multimedialne ostatecznie zerwało umowę z generalnymi wykonawcami. W lutym 2015 po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożyli Cerbud / Pietras.

Przez wiele miesięcy trwał również spór o kontrolę nad spółką pomiędzy „sądeckimi” udziałowcami (Adam Górski i Erbet) a WSB-NLU. Wielokrotnie wymieniano radę nadzorczą i wzajemnie oskarżano się o bezprawne działania. W pewnym momencie działały nawet dwa zarządy spółki.

Ostatni wpis w KRS mówi, że spółka Miasteczko Multimedialne należy w większości (1010 udziałów) do spółki Edelmet ze Śląska (zajmuje się m.in. przetwórstwem metali i recyklingiem) oraz do Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Warszawie (749 udziałów) i sądeckiej spółki Erbet (200 udziałów). Z KRS wynika, że WSB-NLU w Nowym Sączu nie ma już ani jednego udziału w Miasteczku Multimedialnym.

Stojący przy wjeździe do Nowego Sącza od strony Krakowa imponujący obiekt ma około 16 tysięcy metrów kwadratowych. MMC (MultiMedia City) Brainville (nazwa obowiązuje od 2011 roku) to, jak czytamy na stronie internetowej, „prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny, dedykowany do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT. Jest to również doskonałe miejsce dla firm pozostałych branż, które chcą rozwijać się w atmosferze otwartości na nowe rozwiązania i w pełni korzystać z możliwości technologicznych, jakie oferuje Park. MMC Brainville dysponuje specjalistycznym zapleczem IT, umożliwiającym świadczenie usług przede wszystkim w branży multimedialnej oraz filmowej”.

W budynku zlokalizowano szereg doskonale wyposażonych laboratoriów, m.in. studio grafiki 2D i 3D, studio animacji i efektów specjalnych, studio TV i „motion capture” a także Centrum Przetwarzania Danych oraz inkubator przedsiębiorczości.

Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. w połowie 2016 roku podawało, że powierzchnia parku wykorzystana jest w 30 proc a działa w nim nieco ponad 20 firm.

15 procent inwestycji było realizowane ze środków własnych Miasteczka Multimedialnego, na pozostałe 85 proc. kosztów była przyznana dotacja. Nadzorująca projekt Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kilkakrotnie przesuwała terminy końcowego rozliczenia tej inwestycji. Ostatni wniosek o płatność spółka złożyła 31 grudnia 2015 roku a po kilku miesiącach dotacja została ostatecznie rozliczona.

(JO)

Reklama