Strona główna Wiadomości

Miasteczko Multimedialne w upadłości: Syndyk prosi sąd o interwencję

Reklama
sprzedaż Miasteczka Multimedialnego
MMC Brainville – w tym przedsięwzięciu utopiono około 140 mln zł. Fot. JO / Twój Sącz

Niemal rok po ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu, wciąż nie są znane sposób, termin i warunki sprzedaży jej majątku. Decyzja jest w gestii rady wierzycieli, która nie może się zebrać, więc syndyk wystąpił do sędziego komisarza z wnioskiem o wydanie postanowienia w tej sprawie.

Przed obiektem, w którego budowę, wyposażenie oraz tworzenie kilku „projektów” wpompowano około 140 mln zł, wywieszono właśnie transparent „sprzedam”. Jak się okazuje to jedynie próba zainteresowania nim biznesmenów zmierzających do Krynicy na odbywające się tam Forum Ekonomiczne. – Ale na razie nikt nie dzwonił w tej sprawie – przyznaje syndyk Witold Kadłuczka.

Decyzję w sprawie sposobu sprzedaży powinna podjąć rada wierzycieli. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele Urzędu Skarbowego, ZUS, Banku Zachodniego WBK, Edelmetu (od 2016 roku większościowy udziałowiec spółki Miasteczko Multimedialne) oraz prezydent Nowego Sącza. Jednak rada wierzycieli od miesięcy grzęźnie w sporach formalnych (jej skład zaskarża m.in. jeden z wierzycieli). Dlatego syndyk skierował do sędziego komisarza wniosek o podjęcie decyzji w sprawie sposobu sprzedaży.

Wierzyciele spółki Miasteczko Multimedialne zgłosili roszczenia na około 150 mln zł. Największe zgłasza Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (która wcześniej rozliczyła projekt), ale jak się okazało PARP nie ma już żadnego zabezpieczenia na hipotece. W związku z tym ta instytucja nie ma też praktycznie szans na odzyskanie choć części pieniędzy unijnej dotacji przy ewentualnej sprzedaży spółki i jej majątku.

W hipotece (z zabezpieczeniem na około 23 mln zł) figurują natomiast Edelmet oraz BZ WBK. I to właśnie do tych dwóch podmiotów w pierwszej kolejności trafią środki z likwidacji majątku Brainville i Miasteczka Multimedialnego. Resztą – o ile taka będzie – będzie musiało podzielić się około stu wierzycieli.

W lutym br. wartość rynkową budynku syndyk szacował na około 56 mln zł a w przypadku tzw sprzedaży wymuszonej – około 30 mln zł. Jednak nieużywany budynek Parku Technologicznego MMC Brainville przy ul. Myśliwskiej z każdym miesiącem traci na wartości, podobnie jak specjalistyczne wyposażenie, na które wydano miliony złotych. Utrzymanie obiektu w zimie kosztuje, według szacunków syndyka, ponad 200 tys. zł miesięcznie i nowy właściciel potrzebny jest „od zaraz”.

Kilka miesięcy temu zainteresowanie kupnem obiektu wyrażały władze Nowego Sącza. Zdaniem prezydenta miasta do opuszczonego budynku można by przenieść wiele miejskich instytucji i wydziałów Urzędu Miasta. Jednak brak ustalonych zasad sprzedaży utrudnia głębsze kalkulacje. Nie wydaje się również prawdopodobne, aby kończący swą kadencję prezydent (nie ubiega się o reelekcję) w tym momencie podejmował jakiekolwiek decyzje w tej sprawie.

Koncepcja powstania „miasteczka multimedialnego” jako parku technologicznego zrodziła się w 2006 roku na WSB-NLU w Nowym Sączu. W 2010 roku zdobyto dofinansowanie w wysokości 95 milionów złotych netto w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (łączna wartość inwestycji to 111,7 mln zł netto). Tego samego roku rozpoczęto budowę infrastruktury przy ulicy Myśliwskiej. Jako pierwszy termin otwarcia podawano wrzesień 2012 roku. Nie doszło do niego z powodu ogłoszenia upadłości przez generalnego wykonawcę, katowicką firmę Budus.

W 2013 roku dokończenia inwestycji podjęło się konsorcjum firm Cerbud z Nowego Sącza i Pietras z Tarnowa. Jeszcze przed uroczystym otwarciem nieukończonego obiektu (odbyło się w połowie maja 2014 r.) doszło do sporu o zapłatę wykonawcom prac należności, a kilka tygodni później Miasteczko Multimedialne ostatecznie zerwało umowę z generalnymi wykonawcami. W lutym 2015 po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożyli Cerbud / Pietras.

Przez wiele miesięcy trwał również spór o kontrolę nad spółką pomiędzy „sądeckimi” udziałowcami (Adam Górski i Erbet) a WSB-NLU. Wielokrotnie wymieniano radę nadzorczą i wzajemnie oskarżano się o bezprawne działania. W pewnym momencie działały nawet dwa zarządy spółki.

Spółka Miasteczko Multimedialne należy w większości (1010 udziałów) do spółki Edelmet ze Śląska (zajmuje się m.in. przetwórstwem metali i recyklingiem) oraz do Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Warszawie (749 udziałów) i sądeckiej spółki Erbet (200 udziałów). Z KRS wynika, że od kilku lat WSB-NLU w Nowym Sączu nie ma już ani jednego udziału w Miasteczku Multimedialnym.

Stojący przy wjeździe do Nowego Sącza od strony Krakowa imponujący obiekt ma około 16 tysięcy metrów kwadratowych. MMC (MultiMedia City) Brainville (nazwa obowiązuje od 2011 roku) to, jak czytamy na stronie internetowej, „prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny, dedykowany do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT. Jest to również doskonałe miejsce dla firm pozostałych branż, które chcą rozwijać się w atmosferze otwartości na nowe rozwiązania i w pełni korzystać z możliwości technologicznych, jakie oferuje Park. MMC Brainville dysponuje specjalistycznym zapleczem IT, umożliwiającym świadczenie usług przede wszystkim w branży multimedialnej oraz filmowej”.

W budynku zlokalizowano szereg doskonale wyposażonych laboratoriów, m.in. studio grafiki 2D i 3D, studio animacji i efektów specjalnych, studio TV i „motion capture” a także Centrum Przetwarzania Danych oraz inkubator przedsiębiorczości.

15 procent inwestycji było realizowane ze środków własnych Miasteczka Multimedialnego, na pozostałe 85 proc. kosztów była przyznana dotacja. Nadzorująca projekt Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kilkakrotnie przesuwała terminy końcowego rozliczenia tej inwestycji. Ostatni wniosek o płatność spółka złożyła 31 grudnia 2015 roku a po kilku miesiącach dotacja została ostatecznie rozliczona.

Postanowieniem z dnia 19 października 2017 sygn. akt. GU 708/17, Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie Wydział VIII Gospodarczy dla Spaw upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość spółki Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

(JO)

Reklama