Strona główna Wiadomości

Miasteczko Multimedialne w upadłości: Walka o resztki majątku

MMC Brainville w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Do końca tygodnia ma być znana ostateczna wycena całego majątku Miasteczka Multimedialnego sp. z o.o. w upadłości, właściciela Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu. Wartość dla tzw. sprzedaży wymuszonej nieruchomości, bez wyposażenia, została oszacowana na niespełna 29 mln. Niespodziewanie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, który nadzorowała wart ponad 130 mln zł projekt Miasteczka nie ma już zabezpieczenia hipotecznego a większościowy udziałowiec, spółka Edelmet, chce sprzedawać budynek na własną rękę.

Sytuacja po ogłoszeniu przez sąd w październiku ub. roku upadłości spółki Miasteczko Multimedialne wciąż jest skomplikowana. Wierzyciele spółki, na czele z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (która wcześniej rozliczyła projekt) zgłosili roszczenia na ponad 130 mln zł. Według szacunków prowadzonych pod nadzorem syndyka masy upadłościowej Witolda Kadłuczki, nieruchomość, bez specjalistycznego wyposażenia, warta jest około 47 mln zł. Jednak w przypadku tzw. wartości dla sprzedaży wymuszonej (transakcja z wielu powodów powinna nastąpić jak najszybciej) szacunki mówią o kwocie 28,8 mln zł. W najbliższych dniach powinna być również znana wartość wyposażenia będącego częścią majątku spółki.

Co ciekawe, PARP nie ma już żadnego zabezpieczenia na hipotece. W związku z tym ta instytucja nie ma też praktycznie szans na odzyskanie choć części pieniędzy unijnej dotacji przy ewentualnej sprzedaży spółki i jej majątku. – 11 stycznia w Sadzie Rejonowym w Nowym Sączu było posiedzenie dotyczące wykreślenia hipoteki PARP i sąd podjął decyzję o wykreśleniu tej hipoteki – powiedział nam syndyk Witold Kadłuczka. W miejsce PARP w hipotece figuruje już Edelmet sp. z o.o. – śląska firma zajmująca się m.in. przetwórstwem metali i recyklingiem – od 2016 roku większościowy udziałowiec spółki MM.

Zabezpieczenie hipoteczne ma również bank Bank Zachodni WBK – razem z Edelmetem łącznie na około 23 mln zł. I to właśnie do tych dwóch podmiotów w pierwszej kolejności trafią środki z likwidacji majątku Brainville i Miasteczka Multimedialnego. Resztą – o ile taka będzie – będzie musiało podzielić się około stu wierzycieli.

Tymczasem Edelmet na własną rękę szuka zainteresowanych kupnem Brainville i jego specjalistycznego wyposażenia. Dziwi to syndyka masy upadłościowej. – O sposobie, terminie i warunkach sprzedaży zdecyduje rada wierzycieli – podkreśla Witold Kadłuczka. W skład rady wchodzą m.in. przedstawiciele Urzędu Skarbowego, ZUS, banku, Edelmetu oraz prezydent Nowego Sącza. Być może decyzję rady poznamy już w lutym.

Edelmet to większościowy udziałowiec Miasteczka Multimedialnego
Reklama w tygodniku Newsweek 6/2018

Jak do tej pory jedynym poważnym kandydatem do przejęcia budynku Brainville przy ul. Myśliwskiej jest Miasto Nowy Sącz. Prezydent Ryszard Nowak oświadczył niedawno, że miasto jest zainteresowane ewentualnym nabyciem. – Tam wydano 120 mln zł publicznych pieniędzy. Myślę że przy wsparciu wszystkich nie zmarnujemy tego – tłumaczył dziennikarzom. Zdaniem prezydenta Nowego Sącza do opuszczonego już w tej chwili budynku można by przenieść wiele miejskich instytucji i wydziałów Urzędu Miasta.

Koncepcja powstania „miasteczka multimedialnego” jako parku technologicznego zrodziła się w 2006 roku na WSB-NLU w Nowym Sączu. W 2010 roku zdobyto dofinansowanie w wysokości 95 milionów złotych netto w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (łączna wartość inwestycji to 111,7 mln zł netto). Tego samego roku rozpoczęto budowę infrastruktury przy ulicy Myśliwskiej. Jako pierwszy termin otwarcia podawano wrzesień 2012 roku. Nie doszło do niego z powodu ogłoszenia upadłości przez generalnego wykonawcę, katowicką firmę Budus.

W 2013 roku dokończenia inwestycji podjęło się konsorcjum firm Cerbud z Nowego Sącza i Pietras z Tarnowa. Jeszcze przed uroczystym otwarciem nieukończonego obiektu (odbyło się w połowie maja 2014 r.) doszło do sporu o zapłatę wykonawcom prac należności, a kilka tygodni później Miasteczko Multimedialne ostatecznie zerwało umowę z generalnymi wykonawcami. W lutym 2015 po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożyli Cerbud / Pietras.

Przez wiele miesięcy trwał również spór o kontrolę nad spółką pomiędzy „sądeckimi” udziałowcami (Adam Górski i Erbet) a WSB-NLU. Wielokrotnie wymieniano radę nadzorczą i wzajemnie oskarżano się o bezprawne działania. W pewnym momencie działały nawet dwa zarządy spółki.

Ostatni wpis w KRS mówi, że spółka Miasteczko Multimedialne należy w większości (1010 udziałów) do spółki Edelmet ze Śląska (zajmuje się m.in. przetwórstwem metali i recyklingiem) oraz do Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Warszawie (749 udziałów) i sądeckiej spółki Erbet (200 udziałów). Z KRS wynika, że od kilku lat WSB-NLU w Nowym Sączu nie ma już ani jednego udziału w Miasteczku Multimedialnym.

Stojący przy wjeździe do Nowego Sącza od strony Krakowa imponujący obiekt ma około 16 tysięcy metrów kwadratowych. MMC (MultiMedia City) Brainville (nazwa obowiązuje od 2011 roku) to, jak czytamy na stronie internetowej, „prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny, dedykowany do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT. Jest to również doskonałe miejsce dla firm pozostałych branż, które chcą rozwijać się w atmosferze otwartości na nowe rozwiązania i w pełni korzystać z możliwości technologicznych, jakie oferuje Park. MMC Brainville dysponuje specjalistycznym zapleczem IT, umożliwiającym świadczenie usług przede wszystkim w branży multimedialnej oraz filmowej”.

W budynku zlokalizowano szereg doskonale wyposażonych laboratoriów, m.in. studio grafiki 2D i 3D, studio animacji i efektów specjalnych, studio TV i „motion capture” a także Centrum Przetwarzania Danych oraz inkubator przedsiębiorczości.

Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o. w połowie 2016 roku podawało, że powierzchnia parku wykorzystana jest w 30 proc a działa w nim nieco ponad 20 firm. W związku z upadłością najemcy mieli czas na wyprowadzkę do końca stycznia 2018.

15 procent inwestycji było realizowane ze środków własnych Miasteczka Multimedialnego, na pozostałe 85 proc. kosztów była przyznana dotacja. Nadzorująca projekt Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kilkakrotnie przesuwała terminy końcowego rozliczenia tej inwestycji. Ostatni wniosek o płatność spółka złożyła 31 grudnia 2015 roku a po kilku miesiącach dotacja została ostatecznie rozliczona.

(JO)

Reklama