Strona główna Wiadomości

Miasto chce sprzedać basen nad Łubinką wraz z zapleczem gastronomiczno-hotelowym

Reklama
Kompleks przy ul. Zdrojowej. Fot. TK / Twój Sącz

Na koniec swojej kadencji prezydent Nowego Sącza zamierza rozpocząć procedurę sprzedaży kompleksu motelowo-bankietowego wraz nieczynnym od kilku lat odkrytym basenem przy ul. Zdrojowej. Od końca zeszłego roku władze lansują koncepcję budowy kompleksu odkrytych basenów nad Kamienicą.

Wnioskowany przez prezydenta projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie należącej do Miasta nieruchomości gruntowej wraz z obiektami i basenem nad Łubinką trafi pod obrady Rady Miasta na ostatniej przed wyborami samorządowymi sesji (16 października). Zgoda rady jest konieczna do kolejnego kroku, czyli ogłoszenia przetargu na sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu.

Przy ul. Zdrojowej Miasto ma 76-arowy teren, zabudowany m.in. budynkiem z motelem i salami bankietowymi oraz restauracją, wiatami, oraz basenem kąpielowym wyposażonym w stację uzdatniania wody i przepompownię. Obok basenu stoi zjeżdżalnia wodna.

nieczynny odkryty basen w Nowym Sączu
Pusty basen nad Łubinką i kompleks “Platinum” przy ul. Zdrojowej. Stan z lata 2016. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Według uzasadnienia do projektu uchwały, wniosek o sprzedaż złożył jeszcze w 2012 roku Andrzej Danek, który dzierżawi do dziś obiekt i prowadzi działalność pod nazwą Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Platinum. Firma znanego z rozlicznych interesów z Miastem biznesmena wynajmuje obiekty nad Łubinką od 2010 roku (z aktualną umową do połowy 2019 roku).

Basen nad Łubinką miasto wydzierżawiło jeszcze w 2002 roku, na 15 lat, spółce “Sukces”. Po zainwestowaniu w obiekt, po kilku latach, doszło do konfliktu właścicieli spółki z Miastem (na tle rozliczeń za nakłady finansowe). W niejasnych do końca okolicznościach rozwiązano umowę, a teren przy ul. Zdrojowej wydzierżawił Andrzej Danek. I przez lata płacił Miastu grosze, bo uznawano, że innej rozliczenia powinny być dokonane z pierwszym dzierżawcą, firmą “Sukces”. Opinia publiczna nigdy dokładnie nie została poinformowana o szczegółach wszystkich rozliczeń.

W 2014 roku doszło do uszkodzenia niecki basenu i od tego czasu jedyny w mieście odkryty basen jest nieczynny. Andrzej Danek stanął na stanowisku, że koszty naprawy rozszczelnionego basenu są zbyt wysokie w momencie dobiegającej końca dzierżawy i przez kilka lat nie robił nic w sprawie remontu basenu.

basen nad Łubinką
Oblężony miejski basen nad Łubinką w latach 90. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Pod koniec 2017 roku po raz pierwszy pojawiły się zapowiedzi prezydenta Ryszarda Nowaka, że w obiekt przy ul. Zdrojowej nie warto inwestować i trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Prezydent Nowego Sącza mówił też o sprzedaży terenu oraz zaczął lansować koncepcję “Kąpieliska nad Kamienicą”.

Wizualizacja “Kąpieliska nad Kamienicą”. Fot. UMNS

Na poświęconej architekturze i planowaniu przestrzennemu stronie internetowej Urzędu Miasta możemy przeczytać, że “obecnie projektowany jest zespół otwartych basenów kąpielowych dla ok. 1000 osób. Baseny zlokalizowane są na wysokości osiedla Gorzków, na prawym brzegu rzeki Kamienica, z dostępem od ulicy Jamnickiej. W kompleksie basenowym przewidziane są liczne atrakcje wodne oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. W budynku obsługującym baseny przewidziano szatnie, zaplecze sanitarne oraz część gastronomiczną, która dostępna jest z kąpieliska ale także z zewnątrz, znad rzeki Kamienicy, z projektowanej ścieżki biegowo-rowerowej”.

(JO)

Reklama