Strona główna Wiadomości

Miasto dostanie 30 mln zł na rewitalizację Parku Strzeleckiego

rewitalizacja Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu
Fot. Laboratorium Architektury

Nowy Sącz otrzyma wnioskowane 30-milionowe dofinansowanie z funduszy europejskich na rewitalizację Parku Strzeleckiego – poinformował w środę Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego. Realizacja szacowanego na 53 mln zł przedsięwzięcia powinna się rozpocząć w tym roku i potrwa co najmniej dwa lata.

– To znakomita informacja dla Nowego Sącza i sądeczan. Amfiteatr, który podupadł, zostanie kompletnie odnowiony. Będzie tu miejsce do wydarzeń artystycznych, festiwali, do spotkań ludzi. Czegoś takiego Nowy Sącz do tej pory nie miał – uważa Leszek Zegzda.

Zegzda zaznacza, że oficjalna decyzja o rozstrzygnięciu konkursu w programie „Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie” w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 i udzieleniu Nowemu Sączowi dofinansowania, zostanie podpisana przez władze województwa w najbliższy czwartek.

– To będzie jeden z najpiękniejszych parków tego typu w Polsce. Będzie tam można organizować imprezy na skalę co najmniej ogólnopolską – uważa prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Park Strzelecki w Nowym Sączu amfiteatr
Amfiteatr w Parku Strzelecki. Stan z grudnia 2017. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego to część szerszego projektu tzw. Wenecji Sadeckiej. Miasto złożyło konkursowy wniosek o dofinansowanie na kwotę 29 901 527,30 zł. Wartość całego projektu rewitalizacji parku wynosi 53 092 480,95 zł.

Przypomnijmy, że projekt zagospodarowania terenu, budowlany oraz wykonawczy przedsięwzięcia określanego jako „rewitalizacja Wenecji Sądeckiej oraz Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami” opracowała w 2015 roku, za niemal 4,5 mln zł brutto, firma Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej. Z powodu trudności z otrzymaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, rozdzielono zadanie na dwie części, koncentrując się na przygotowywaniu rewitalizacji samego Parku Strzeleckiego i jego otoczenia.

Według projektu nowy amfiteatr ma zastąpić zrujnowaną dziś muszlę koncertową z widownią. Scena z zapleczem oraz miejscami dla 4,5 tysiąca publiczności ma być w całości przykryta olbrzymim dachem (o powierzchni 800 m kw.). Pod trybunami znajdą się m.in. magazyny. Obok powstanie budynek, umownie nazwany centrum aktywizacji społeczności lokalnej Progress, z salami konferencyjnymi.

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego: co ostatecznie jest w planach?

W drugiej części parku zespół czterech kortów tenisowych z zapleczem ma być zadaszony, posiadać też mini siłownię i mini ściankę wspinaczkową. Kolejna siłownia na wolnym powietrzu ma powstać w ramach „pętli gimnastycznej” czyli zamkniętej mini ścieżki biegowej. Zaplanowano również budowę boiska sportowego, zamienianego zimą na lodowisko.

Fot. Laboratorium Architektury

W sąsiedztwie amfiteatru projektanci przewidują także szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. plac wodny, plac zabaw z sadzawką i „ogród dziecka” czyli strefa dla dzieci z zespołem mini pawilonów. Dla starszych zaprojektowano „ogród seniora”, zespół dwóch pawilonów czytelni i mobilną kafeterię z tarasem widokowym.

W trakcie inwestycji ma zostać przebudowana ulica Jadwigi Wolskiej (wymiana nawierzchni i chodników, poszerzenie pasa drogowego, wykonanie 34 miejsc postojowych) i ulica Ogrodowa (budowa przystanków autobusowych z wiatami, wymiana nawierzchni, budowa dwóch zespołów miejsc postojowych na 151 stanowisk). Kolejne 92 miejsca postojowe zaplanowano „w okolicy ulicy Ogrodowej”.

(JO)