Strona główna Wiadomości

Miasto odsprzeda państwowemu funduszowi udziały w spółce komunalnej. Pieniądze wyda na stadion

Reklama
Polski Fundusz Rozwoju - finansowanie budowy stadionu w Nowym Sączu
Obecne wejście na stadion MKS Sandecja. Wkrótce powinna się tu rozpocząć budowa nowego obiektu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Miasto jest bliskie sfinalizowania sprzedaży udziałów za około 30 mln zł w jednej ze spółek komunalnych. Pieniądze zamierza przeznaczć na budowę nowego stadionu piłkarskiego przy ul. Kilińskiego – potwierdził na antenie Radia Kraków prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Nabywcą udziałów ma być Polski Fundusz Rozwoju – powołana w ubiegłym roku państwowa spółka strategiczna.

Dzięki tej operacji miasto zdobędzie potrzebny kapitał na planowaną inwestycję i nie będzie musiało zaciągać mniej korzystnego kredytu komercyjnego. Prezydent nie zdradził, która z ośmiu miejskich spółek wchodzi w grę, ale już wiadomo, że sprzedaż udziałów możliwa jest tylko w ręce państwowej spółki. – Jeśli nie będzie to Polski Fundusz Rozwoju to z innej opcji nie skorzystam. Ale jestem przekonany, że jego oferta będzie najbardziej atrakcyjna – podkreślił prezydent Nowak na antenie Radia Kraków.

Jak nam udało się dowiedzieć trwające już od kilku miesięcy rozmowy z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju zbliżają się do finału. Miasto zamierza prawdopodobnie skorzystać z – prowadzonego w ramach PFR – Funduszu Inwestycji Samorządowych, który obejmuje udziały w spółkach komunalnych (szczególnie w mniejszych miastach). Polski Fundusz Rozwoju jest bowiem spółką utworzoną w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), ukierunkowanej na wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, ale w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi.

Nowy Sącz znajduje się na liście 122 miast, które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk, w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych.

Operacja według naszych ustaleń może odbyć się następująco: samorząd (konieczna jest zgoda Rady Miasta) wyznaczy – w trybie procedur konkurencyjnych – PFR jako wspólnika w jednej lub kilku spółkach komunalnych. Należy przypuszczać, że w grę mogą wchodzić tylko największe i najwartościowsze podmioty, na czele z Sądeckimi Wodociągami (Nowy Sącz ma w nich niespełna 80 proc. udziałów). Uzyskane w ten sposób pieniądze (najprawdopodobniej około 30 mln zł) Miasto mogłoby zainwestować w budowę stadionu. Natomiast zbyte teraz udziały w spółce komunalnej mogłyby być odkupione od Funduszu z powrotem przez nią samą lub Miasto w okresie np. 30 lat.

Przypomnijmy, że po tegorocznym awansie piłkarzy Sandecji do Ekstraklasy władze miasta zdecydowały o budowie nowego stadionu. Ma powstać w miejscu obecnego, zbudowanego na początku lat 70. obiektu przy ul. Kilińskiego (czytaj Nowy stadion Sandecji: Znamy szczegóły przyszłego projektu). Szacowany koszt budowy to co najmniej 50 mln zł i władze miasta są gotowe zaciągnąć na ten cel kredyt. Pieniądze ze sprzedaży Polskiemu Funduszowi Rozwoju udziałów w spółce komunalnej znacznie obniżyłoby koszty obsługi finansowej inwestycji. Dodatkowo władze Nowego Sącza liczą również na dofinansowanie budowy stadionu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

(JO)