Strona główna Wiadomości

Miasto wygrywa ranking. Dzięki mieszkańcom

społeczna gminaNowy Sącz sklasyfikowano na pierwszym miejscu – w kategorii średnich miast – w pierwszej edycji Rankingu „Społeczna Gmina” organizowanego przez czasopismo Wspólnota. Wynik zawdzięcza przede wszystkim wysokiej frekwencji mieszkańców w wyborach oraz liczbie zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców).

Nowy Sącz, zwycięzca rankingu w kategorii „miasta 50 – 100 tysięcy mieszkańców”, maksymalną liczbę punktów zdobył za frekwencję w wyborach samorządowych w 2014 roku oraz w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w zeszłym roku. Przypomnijmy, że np. w 2015 roku głosować w wyborach do Sejmu poszło w Nowym Sączu 59,07 proc. uprawnionych (średnia ogólnopolska 50,92 proc.) a w wyborach prezydenckich tego samego roku 55,90 proc. (48,96 proc. średnia krajowa) w pierwszej turze i 61,52 proc. w drugiej turze (w Polsce 55,34 proc.).

W liczbie zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń (przeliczonych na 1000 mieszkańców) Nowy Sącz okazał się w swojej kategorii gorszy jedynie od Przemyśla. W tym przypadku brano pod uwagę działające na koniec 2015 roku stowarzyszenia rejestrowe, zwykłe, kultury fizycznej, ogrodowe, jednostki terenowe stowarzyszeń, federacje i związki stowarzyszeń, związki sportowe oraz przedstawicielstwa organizacji zagranicznych. Twórcy rankingu oprócz własnej punktacji nie podali szczegółowych danych.

W rankingu aktywności społecznej w samorządach brano również pod uwagę wartość środków przekazanych przez miasto organizacjom (fundacjom, stowarzyszeniom) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz w wymiarze nieformalnych inicjatyw społecznych – liczbę zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. W obu tych kategoriach miasto zdobyło przeciętną liczbę punktów.

Z wyników rankingu zadowolony jest prezydent Nowego Sącza. – To dowód wysokiej aktywności Sądeczan, potrzeby uczestnictwa w życiu codziennym miasta i chęci wspierania jego rozwoju poprzez inicjatywy społeczne w każdej dziedzinie życia – skomentował Ryszard Nowak.

Pełne wyniki rankingu aktywności społecznej samorządów można znaleźć na stronie czasopisma Wspólnota.

Przypomnijmy, że w innym tegorocznym rankingu Wspólnoty, opublikowanym w kwietniu br. zestawieniu „Wydatki samorządów na kulturę 2010-2014”, Nowy Sącz w swojej kategorii zajął niską, 43. pozycję (na 48. sklasyfikowanych miast na prawach powiatu), z wydatkami na kulturę w wysokości 372 zł na mieszkańca (tutaj pisaliśmy o tym).

(iw)