Strona główna Wiadomości

Miasto zachęca do wymiany kotłów zwolnieniem z podatku

Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Rada Miasta podjęła uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych, w których zastosowano niskoemisyjne źródła ogrzewania.

Chodzi o montowane po 1 stycznia br. kotły na paliwo gazowe lub lejowe, pompy ciepła, ogrzewanie prądem czy nowoczesne urządzenia na paliwo stałe, które spełniają rygorystyczne normy pod względem emisji zanieczyszczeń (o których mowa w „uchwale antysmogowej” Sejmiku Województwa Małopolskiego).

Zwolnienie dotyczy budynków objętych podatkiem od nieruchomości przed połową 2017 roku, także tych, w których części prowadzona jest działalność gospodarcza. Uchwała będzie obowiązywać do końca 2020 roku i do tego czasu najpóźniej będzie można skorzystać z ulgi na wymianę źródła ogrzewania.

Nie wiadomo, ile mniej pieniędzy trafi do miejskiej kasy z tytułu wprowadzonej ulgi. Wstępne wyliczenia (w oparciu m.in. o ankiety wśród mieszkańców Nowego Sącza) mówią o kwocie przewyższającej 1 mln zł w ciągu 5 lat. Ale zdaniem władz miasta pieniądze nie są najważniejsze w tym przypadku.

– Podjęta uchwała ma zachęcić mieszkańców Nowego Sącza do wcześniejszej wymiany kotłów niespełniających norm i, co za tym idzie, poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Preferencje dla podatników wymieniających źródła ciepła na nowocześniejsze, bardziej wydajne i ekologiczne będą oczywiście skutkować zmniejszonymi wpływami do budżetu miasta, ale per saldo Nowy Sącz zyska, zarówno poprawiając jakość życia mieszkańców, jak i lepszy wizerunek u potencjalnych inwestorów – przekonuje komunikat Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

A ile konkretnie można zyskać na wymianie źródła ogrzewania? Przykładowo właściciel domu płaci obecnie podatek od nieruchomości w wysokości 62 grosze za metr kwadratowy. Przy założeniu, że dom ma 100 m kw., pięcioletnia ulga za wymianę pieca może sięgnąć zaledwie 300 złotych.

Korzystniej wyliczenie wypada w przypadku, gdy w części domu prowadzona jest działalność gospodarcza, bowiem wtedy stawka podatku za m kw. wynosi 20,5 zł. Jeśli jedna trzecia stumetrowego budynku podlega wyższemu podatkowi, ulga w okresie pięciu lat może przekroczyć 3 tysiące złotych.

Aby starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, trzeba będzie złożyć w urzędzie, na specjalnym formularzu, szereg dokumentów. Uchwała wymienia:

informację zawiadamiającą o zastosowaniu niskoemisyjnego źródła ogrzewania i spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia od podatku od nieruchomości

informację w sprawie podatku od nieruchomości oraz danych o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości, których ma dotyczyć zwolnienie

kopie faktur lub rachunków potwierdzających wydatki poniesione w związku z zastosowaniem w budynku mieszkalnym niskoemisyjnego źródła ogrzewania

dokumentację fotograficzną stanu przed i po zastosowaniu niskoemisyjnego źródła ogrzewania

w przypadku zastosowania kotłów na paliwo stałe – certyfikat lub inny dokument potwierdzający spełnianie wymogów (…)

protokół odbioru prac związanych z zastosowaniem niskoemisyjnego źródła ogrzewania, wystawionego przez wykonawcę tych prac lub oświadczenie wykonawcy o wykonaniu prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i przepisami obowiązującymi w tym zakresie

dokument potwierdzający zezłomowanie zlikwidowanego źródła ogrzewania

W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą oprócz powyższych dokumentów trzeba będzie przedstawić informacje niezbędne do udzielenia pomocy „de minimis”, bo tak traktowane jest zwolnienie z podatku przedsiębiorców.

(JO)