Strona główna Kultura i imprezy

Mickiewiczowskie Dziady w Teatrze Słowa “trzynastka”

Reklama

Premierę dramatu Adama Mickiewicza “Dziady część II” zapowiada Teatr Słowa “trzynastka”. Ale nie będzie to klasyczne przedstawienie ale spektakl “teatru czytanego”.

– Teatr Słowa „trzynastka” to działania teatralne oparte na słowie a nie na ruchu czy geście. Tu aktorzy mają do dyspozycji własny głos, dźwięk, i w tym elemencie muszą zmieścić wszystko co teatralne – emocje, charaktery, akcję, konflikt, przestrzeń a nawet dekoracje. Dominuje słowo. Powstają spektakle teatru czytanego. Występujący czytają tekst sztuki i z tego czytania rodzi się teatr. Wykorzystuje się też plastyczne możliwości pomieszczenia – ustawienie czytających i widowni – a także muzykę. Wykonywana jest zawsze „na żywo” i stanowi integralną część spektaklu. Gra świateł pomaga stworzyć odpowiedni nastrój. To forma teatralna mieszcząca się między teatrem radiowym, teatrem wyobraźni a teatrem kameralnym, rapsodycznym – tłumaczy Jacek Mazanec, reżyser przedstawienia.

Jak wyjaśnia Jacek Mazanec, znany sądecki literat, poeta, autor tekstów i wykładowca, Teatr Słowa “trzynaście” powstał przed dwoma laty, z chęci działania ale i świadomości pewnych ograniczeń, czyli braku sceny i profesjonalnych aktorów. – Byli ludzie związani z radiem, teatrem amatorskim i występujący muzycy – wspomina Mazanec.

Pierwszy spektakl – “Trzynaście” – wystawiono w grudniu 2014 roku w sali parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Nawiązywał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego; wykorzystano teksty m.in. Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Andrzeja Kołakowskiego, Jacka Mazaneca i Rafała Gondka. Wystąpili w nim (recytując i śpiewając): Rafał Gondek, Jacek Mazanec, ks. Mikołaj Piec oraz Marcin Sarota.

Drugim spektaklem była “Pastorałka” oparta na motywach misterium ludowego (w układzie Leona Schillera), kolędach polskich i wierszach Ernesta Brylla.

Mickiewiczowskie “Dziady część II” to najnowszy spektakl Teatru Słowa “trzynastka”. – To klasyka polskiego dramatu – nastrojowy obrzęd kojarzony ze Świętem Zmarłych. Występuje więcej czytająco-grających aktorów związanych z radiem. Nad tekstem czuwał i całość wyreżyserował Jacek Mazanec a nad plastyką przedsięwzięcia „pochylił się” Marcin Sarota. Oprawa muzyczna całości to w pełni oryginalne działanie Eweliny Listwan – mówi Mazanec.

Premiera odbędzie się w środę 2 listopada o godzinie 23.30 w Kawiarni Prowincjonalnej na rogu ulic Pijarskiej i Piastowskiej w Nowym Sączu. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kawiarni.

(iw)

Dziady część II Teatr Słowa "trzynastka" premiera Nowy Sącz

Reklama