Strona główna Wiadomości

Miejska spółka miała przygotować nowy system parkowania. Ale wszystko zostaje po staremu

Sądecka Infrastruktura Miejska
Fot. JM / Twój Sącz

Mimo powołania specjalnej spółki i zapowiedzi o przygotowaniu nowego systemu płatnego parkowania, po nowym roku nie należy się spodziewać żadnych zmian. Nie będzie też nowych parkomatów, więc dalej będziemy musieli płacić wyłącznie monetami – właśnie unieważniono przetarg na dzierżawę nowoczesnych urządzeń.

Od 1 stycznia br. działa spółka Sądecka Infrastruktura Miejska, powołana m.in. właśnie do prowadzenia Strefy Płatnego Parkowania. Według zapowiedzi władz miasta SIM miała m.in. lepiej nią zarządzać. – Zadaniem Spółki Sądecka Infrastruktura Miejska będzie m.in. przygotowanie nowego systemu płatnego parkowania w mieście na wzór np. Krakowa, co pozwoli na zwiększenie tak oczekiwanych przez mieszkańców miejsc parkingowych – tłumaczyła nam jeszcze w październiku 2015 roku rzeczniczka prezydenta Nowego Sącza.

Ponieważ rok temu SIM dopiero się tworzyła, aby nie było przestoju w pobieraniu opłat za parkowanie od kierowców, konieczne było urządzenie przetargu na „zorganizowanie i zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania na terenie miasta Nowego Sącza” do końca 2016 roku. Wygrała go firma „Stemax”, która już wcześniej przez trzy lata zarządzała strefą i do której należały wszystkie parkomaty w mieście.

Przedłużając umowę ze „Stemaksem” pozostawiono parkomaty, które nie są przystosowane do współcześnie stosowanych form płatności – np. powszechnymi i wygodnymi kartami zbliżeniowymi, z użyciem telefonu komórkowego lub po prostu banknotami (z możliwością wydania reszty) i przyjmują jedynie bilon. To dość uciążliwe rozwiązanie, bo nie zawsze dysponujemy drobnymi; czasem trudno jest też znaleźć miejsce, gdzie ktoś zgodzi się rozmienić banknot na monety. Zapowiadano, że nowocześniejsze rozwiązania zostaną prawdopodobnie wprowadzone po przejęciu zarządzania strefą przez SIM, w 2017 roku.

Tymczasem okazuje się, że na razie nic się nie zmieni w systemie zarządzania strefą od strony technologicznej i sposobach uiszczania opłaty za parkingi (wysokość opłat też pozostaje bez zmian). Sądecka Infrastruktura Miejska właśnie unieważniła postępowanie „dzierżawa systemu nadzorowania Strefy Płatnego Parkowania w mieście Nowy Sącz”.

SIM chciała na 4 lata wydzierżawić (a po tym terminie przejąć na własność) m.in. 50 nowoczesnych parkomatów (umożliwiających płatności m.in. zbliżeniowo i za pomocą aplikacji) oraz oprogramowanie do obsługi i zarządzania. Życzyła sobie też przeszkolenia pracowników i uruchomienia sprawnego systemu z dniem 1 lutego.

Przetarg unieważniono, bowiem jak poinformowano „oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowego zamówienia kwotę w wysokości 1 500 000,00 zł brutto, zaś oferta z najniższą ceną opiewa na kwotę 1 950 859,95 zł brutto”.

SIM nie zamierza na razie ogłaszać nowego przetargu więc nie należy spodziewać się zmian. –  Sądecka Infrastruktura Miejska przejmie zadanie obsługi Strefy Płatnego Parkowania w Nowym Sączu w pierwszym kwartale 2017 roku. Spółka będzie wydzierżawiać dotychczasowe parkomaty od obecnego operatora strefy – poinformował nas Marek Oleniacz, prezes SIM.

Pozostaje pytanie, dlaczego spółka powołana do zarządzania parkingami sama nie mogła nabyć (w dowolnej formie) urządzeń, które ułatwią miastu osiąganie znacznych przychodów? – Wybór dzierżawy systemu obsługi Strefy Płatnego Parkowania w Nowym Sączu jest jedną z możliwych form zewnętrznego finansowania (podobnie jak leasing czy kredyt) – w obecnej sytuacji wydawał się być najkorzystniejszy – stwierdził prezes SIM.

SIM powstała dzięki uchwale Rady Miasta pod koniec 2015 roku. Spółka, której prezesem jest były sekretarz miasta, zajmuje się prowadzeniem parkingów (na płycie Rynku, pod Panoramą, oraz miejskich placach przy ul. Grybowskiej, Matejki i Długosza), pobieraniem opłat targowych i doglądaniem szaletu miejskiego. Zarządza też niektórymi miejskimi lokalami oraz wykonuje drobne remonty.

Sądecka Infrastruktura Miejska zatrudnia obecnie 22 osoby (na pełny etat). Według zapowiedzi prezesa, w przyszłym roku planuje przyjąć do pracy kolejne 4 osoby.

„Stemax”, obecny zarządca SPP, ze wszystkich wpływów z SPP zatrzymuje dla siebie 38 procent, reszta trafia do budżetu miasta. We wcześniejszych latach prowizja operatora przekraczała 40 proc.

Np. w 2014 r. wszystkie wpływy z miejsc postojowych Strefy Płatnego Parkowania (razem z abonamentami oraz opłatami dodatkowymi czyli mandatami) wyniosły ponad 1,4 mln zł z czego do kasy miejskiej powinno było trafić około 800 tys zł.

W strefie parkowania „A” jest obecnie 239 miejsc, a w strefie „B” 456 miejsc parkingowych.

(JO)