Strona główna Wiadomości

Miejski Zarząd Dróg przedstawia koncepcje dwóch nowych rond

rondo 1 Brygady Nowy Sącz projekt
Projekt ronda 1 Brygady – Freislera. Fot. MZD NS

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zaprezentował koncepcje budowy dwóch nowych rond na skrzyżowaniach ulic 1 Brygady i Freislera oraz Prażmowskiego, Nowochruślickiej i Lwowskiej. W pierwszym przypadku realizacja jest prawdopodobna już w przyszłym roku; na drugą inwestycję przyjdzie poczekać z pewnością dłużej.

Poprawa bezpieczeństwa na ulicy 1 Brygady to jedno z życzeń mieszkańców. Po śmiertelnym wypadku w październiku br., kiedy na pasach zginęła kobieta a druga została ciężko ranna, zebrano ponad tysiąc podpisów pod petycją w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej. Jednak zdaniem dyrektora MZD Grzegorza Mirka skuteczniejszym rozwiązaniem będzie budowa ronda.

MZD proponuje przebudowę skrzyżowania ul. 1 Brygady i Freislera na rondo o średnicy zewnętrznej 30 m. – Skrzyżowanie zaprojektowano w ten sposób aby powiązać istniejące i planowane ścieżki rowerowe. Dodatkowo w celu wymuszenia na kierowcach zmniejszenie prędkości zawężono pasy ruchu na dojazdach do skrzyżowania na ciągu ul. 1 Brygady, co równocześnie pozwoli skrócić drogę pieszych przez przekrój ulicy – tłumaczy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Projekt dodatkowo zakłada przeniesienie przystanku autobusowego z ul. Freislera (brak zatoki powoduje utrudnienia w ruchu) i budowę zatoki przy ul. 1 Brygady.

– Jest duże prawdopodobieństwo, że projekt uda się zrealizować już w przyszłym roku – powiedział nam dyrektor MZD Grzegorz Mirek.

MZD analizuje również koncepcję budowy innego ronda – ul.Prażmowskiego – ul.Nowochruślicka – ul.Lwowska.

– Koncepcja przedstawia rondo turbinowe o średnicy zewnętrznej 50 m. Z uwagi na warunki terenowe, istniejąca zabudowę konieczne jest odgięcie torów jazdy w celu zlokalizowania pierścienia ronda, w sposób umożliwiający wykonanie ronda – uwzględniając natężenia ruchu – dwupasowego – podaje MZD.

Koncepcja ronda Prażmowskiego – Nowochruślicka – Lwowska. Fot. MZD NS

Termin realizacji tej inwestycji nie jest jeszcze znany, ale jak nas poinformował dyrektor MZD z pewnością nie będzie to 2018 rok.

(JO)

 • NNartensen

  Ronda to współczesne rozwiązanie, ale nalezy projektować je zgodnie z otoczeniem takiego ronda, a to – po rondzie na ul Krakowskiej to już kolejny gniot.
  To jest rozwiązanie, jakby nie istnieli miejscowi kierowcy, mieszkańcy, piesi i rowerzyści.
  Rondo z racji ruchu okrężnego nie staje nigdy, dlatego jest najbardziej przepływnym skrzyżowanie w czasie, samo rozładowuje ruch bez żadnego sterowania z zewnątrz.
  Jednak jeśli robi się turbinę, do której dochodzi po JEDNYM pasie ruch i to z dwóch stron – to już pomieszanie z poplątaniem; takie rozwiązanie – turbinowe rondo – stosuje się tam, gdzie wyłączony jest ruch pieszych i rowerzystów.

 • keisyr

  Nowy Sacz umiera !!!
  Kiedyś była to stolica województwa o szerokich bezpiecznych z kilkoma pasami ruchu skrzyzowaniach z sygnalizacją świetlną
  Dzisiaj Nowy Sacz to powiatowa mieścina z małymi rondami typu wiejskiego !!!
  Ekipa rządząca w Ratuszu zapłaci za te wiejskie ronda w nastepnych wyborach !!!

 • Keisyr

  Te dwa ronda bez sygnalizacji swietlnej to pogorszenie bezpieczeństwa i płynności jazdy
  Obecna ekipa rzadzaca w Ratuszu w Nowym Sączu zapłaci za to w następnych wyborach !!!

  • Chrisho

   Nikt z prawem jazdy i zdrowym rozsądkiem Cie nie traktuje poważne. Całe szczęście

 • Keisyr

  Te dwa ronda to zwijanie Nowego Sącza do powiatowej miesciny !!!
  Dobrze ze wyjechałem z tej wsi do Krakowa

  • Don Pedro

   jako ten co tu został też się cieszę że cię tu nie ma i że wyjechałeś

   • Chrisho

    Od razu jakby miasto stało się piekniejsze :)

 • piotr

  Że tak zapytam – a co ze zjazdem na starą Chruślicką (PWSZ + Volpex + kilka prywatnych posesji)?
  No i ten pomysł ze ścieżką rowerową. Trzy razy w poprzek ulic jadąc prosto w ciągu Prażmowskiego-Nowochruślickiej. Miodzio :-(.