Strona główna Wiadomości

Miejski Zarząd Dróg przedstawia koncepcje dwóch nowych rond

Reklama
rondo 1 Brygady Nowy Sącz projekt
Projekt ronda 1 Brygady – Freislera. Fot. MZD NS

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zaprezentował koncepcje budowy dwóch nowych rond na skrzyżowaniach ulic 1 Brygady i Freislera oraz Prażmowskiego, Nowochruślickiej i Lwowskiej. W pierwszym przypadku realizacja jest prawdopodobna już w przyszłym roku; na drugą inwestycję przyjdzie poczekać z pewnością dłużej.

Poprawa bezpieczeństwa na ulicy 1 Brygady to jedno z życzeń mieszkańców. Po śmiertelnym wypadku w październiku br., kiedy na pasach zginęła kobieta a druga została ciężko ranna, zebrano ponad tysiąc podpisów pod petycją w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej. Jednak zdaniem dyrektora MZD Grzegorza Mirka skuteczniejszym rozwiązaniem będzie budowa ronda.

MZD proponuje przebudowę skrzyżowania ul. 1 Brygady i Freislera na rondo o średnicy zewnętrznej 30 m. – Skrzyżowanie zaprojektowano w ten sposób aby powiązać istniejące i planowane ścieżki rowerowe. Dodatkowo w celu wymuszenia na kierowcach zmniejszenie prędkości zawężono pasy ruchu na dojazdach do skrzyżowania na ciągu ul. 1 Brygady, co równocześnie pozwoli skrócić drogę pieszych przez przekrój ulicy – tłumaczy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Projekt dodatkowo zakłada przeniesienie przystanku autobusowego z ul. Freislera (brak zatoki powoduje utrudnienia w ruchu) i budowę zatoki przy ul. 1 Brygady.

– Jest duże prawdopodobieństwo, że projekt uda się zrealizować już w przyszłym roku – powiedział nam dyrektor MZD Grzegorz Mirek.

MZD analizuje również koncepcję budowy innego ronda – ul.Prażmowskiego – ul.Nowochruślicka – ul.Lwowska.

– Koncepcja przedstawia rondo turbinowe o średnicy zewnętrznej 50 m. Z uwagi na warunki terenowe, istniejąca zabudowę konieczne jest odgięcie torów jazdy w celu zlokalizowania pierścienia ronda, w sposób umożliwiający wykonanie ronda – uwzględniając natężenia ruchu – dwupasowego – podaje MZD.

Koncepcja ronda Prażmowskiego – Nowochruślicka – Lwowska. Fot. MZD NS

Termin realizacji tej inwestycji nie jest jeszcze znany, ale jak nas poinformował dyrektor MZD z pewnością nie będzie to 2018 rok.

(JO)