Strona główna Twoje miasto

Mobilne czujniki smogu pokażą, gdzie najwięcej zanieczyszczeń

Reklama
mobilne czujniki smogu Nowy Sącz
Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. Fot. UMNS

O 50 mobilnych czujników, których zadaniem będzie monitorowanie stopnia zanieczyszczenia w naszym mieście, wzbogaciło się Miasto Nowy Sącz. Zakup urządzeń to efektem współpracy Prezydenta Miasta Nowego Sącza z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Działanie czujników objaśnił podczas briefingu prasowego w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Grzegorz Tabasz.

To jest narzędzie edukacji. Musimy pokazać mieszkańcom czym oddychają. Urządzenie pokazuje dane orientacyjne. Będziemy mogli porównać je z danymi z pozostałych mierników w mieście – podkreślił dyrektor Grzegorz Tabasz.

Urządzenia mają pomóc w lokalizacji miejsc, w którym problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Zadaniem mobilnych czujników jest wskazanie emisji, w miejscu, w którym akurat przebywa osoba posiadająca takie urządzenie. Część czujników trafi do sądeckich szkół.

Rozmowy, które toczyłem z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zaowocowały tym, że przedstawiono nam mobilne czujniki, które są w stanie od 5 do 10 sekund wskazać nam lokalne zanieczyszczenie PM2,5 oraz PM10. Taki czujnik każdy  może przy sobie nosić i kontrolować jakość powietrza zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ludomir Handzel.

Aby czujnik mógł skutecznie zadziałać, musi być połączony ze smartfonem odpowiednią aplikacją. Urządzenia zakupił Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości sądeckiego powietrza, jaki planują władze miasta, ma być tzw. „mapowanie” miasta w zakresie występowania na danym terenie benzo(a)pirenu. Mapowanie wskaże z dokładnością, który komin w mieście dostarcza do płuc sądeczan groźne związki chemiczne.

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama