Strona główna Wiadomości

MORD wybrał Suzuki

Suzuki Baleno
Suzuki Baleno. Fot. materiały promocyjne Suzuki Motor Poland

Sprzedawany na polskim rynku dopiero od kilku miesięcy Suzuki Baleno został wybrany przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu jako przyszłe auto egzaminacyjne. 20 samochodów tej marki ma zastąpić używane obecnie przez MORD Mitsubishi Colt.

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego właśnie rozstrzygnął drugi przetarg (pierwszy unieważniono) na zakup nowych aut. Spośród 8 ofert wybrano propozycję PUH Auto-Complex z Wielogłów pod Nowym Sączem. Firma zaproponowała za 20 aut o parametrach zgodnych z wymaganiami Ośrodka 688 800 zł brutto. Decydującym kryterium wyboru była cena (95 % wagi) oraz zużycie paliwa oferowanego auta (5 % znaczenia).

Jak udało nam się ustalić zwycięski samochód to Suzuki Baleno w wersji Premium, z benzynowym silnikiem 1,2 l DualJet. Według cennika firmy Suzuki Motor Poland, ten model kosztuje 46 900 zł brutto. Propozycja Auto-Complex okazała się dużo atrakcyjniejsza – cena zaoferowana dla MORD w przeliczeniu na auto wynosi zaledwie 34 440 zł.

Olbrzymim rabatem nie jest zdziwiony Waldemar Olszyński, dyrektor MORD w Nowym Sączu. – Musimy pamiętać, że zamawialiśmy dwadzieścia aut. Poza tym firma dostarczająca nam samochody liczy na znacznie większą sprzedaż tego modelu szkołom jazdy z regionu – tłumaczy Olszyński.

Od lat przyjęło się, że że kursanci chcą uczyć się jazdy na autach tego samego typu, jaki używa dany ośrodek egzaminacyjny, dlatego szkoły nauki jazdy kupują takie same pojazdy jak MORD. Od niedawna niektóre ośrodki zaczynają korzystać z ubiegłorocznej zmiany przepisów, które zezwalają na użycie podczas egzaminu na prawo jazdy samochodu podstawionego przez szkołę nauki jazdy (auto takie powinno być wyposażone w system do rejestracji przebiegu egzaminu).

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na zakup aut MORD unieważnił, bowiem najtańsza oferta była o ponad 200 tysięcy złotych wyższa od kwoty, jaką Ośrodek zamierzał przeznaczyć na ten cel (tutaj więcej o tym). W drugim przetargu zrezygnowano z niektórych wcześniejszych wymagań (m.in. auto już nie musiało być wyposażone w obowiązkowy sprzęt do rejestracji przebiegu egzaminu – teraz ma być przełożony do nowych aut z wycofywanych wkrótce Mitsubishi) więc oferty musiały być nieco niższe.

Mitsubishi Colt w MORD zastąpią Suzuki Baleno
Wracający z egzaminu Mitsubishi Colt przed MORD w Nowym Sączu. Fot. TK / Twój Sącz

Jak deklaruje dyrektor MORD, Suzuki Baleno zaczną być używane do egzaminowania nowych kierowców w październiku br. 13 z nich służyć będzie w Nowym Sączu, a 7 w filii w Nowym Targu. Ośrodek planuje także pozostawienie także części Coltów (przez około pół roku). – Chcemy dać czas wszystkim ośrodkom na ewentualną wymianę floty – tłumaczy Waldemar Olszyński.

O ile nie będzie odwołań od wyników przetargu, MORD zamierza podpisać umowę z wykonawcą 18 maja (z terminem jej realizacji między 20 września a 10 października br.).

Suzuki Baleno po raz pierwszy na europejskim rynku pojawiło się w 1995 roku. Całkowicie nowa generacja Baleno – jako 5-drzwiowego hatchbacka zbudowanego na nowej płycie podłogowej – zaprezentowana została jesienią ub. roku na salonie we Frankfurcie. W Polsce auto zostało wprowadzone do sprzedaży na początku 2016 roku. Baleno z silnikiem 1,2 DualJet (o mocy 66kW/90 KM) spala, według deklaracji producenta, 4,2 l benzyny na 100 km w cyklu mieszanym (5,3 l w cyklu miejskim).

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego wymienia auta używane do egzaminowania przyszłych kierowców przeciętnie co 3 – 4 lata. W ostatnich latach dwukrotnie (po raz pierwszy w 2009 roku) kupowano Mitsubishi Colt. Wcześniej w nowosądeckim ośrodku praktyczne egzaminy zdawało się m.in. na Oplach Corsa oraz Fiatach Punto.

(JO)